reklamı kapat

POPÜLER

Opera

Opera, Avrupa’da sunacağı özel iOS tarayıcısı için ilk duyuruyu yaptı

 - Güncelleme: 28 Ocak 2024 12:52

DMA kapsamında Apple büyük değişiklikler yapıyor, bu bağlamda Opera Avrupa’da özel bir iOS tarayıcısı sunmaya hazırlanıyor.

Avrupa Birliği, kaçıranlar için geçtiğimiz yıl içinde kabul edilen Digital Markets Act (DMA) mevzuatı ile Avrupa merkezli olarak teknoloji alanında antitröst yani tekelcilik karşıtı sağlam bir temel oluşturmayı hedefliyor. Tüm detaylarına burada yer verdiğimiz Digital Markets Act, akıllı telefon gibi cihazlarda üçüncü parti uygulama marketlerinin kullanılması için kilit bir kapı aralıyor. İşte bu temelde Apple önemli duyurular gerçekleştirdi. Örneğin DMA kuralları kapsamında Apple, Avrupa’da WebKit temelli olmayan yani Safari ile aynı temeli paylaşmayan mobil tarayıcılara da izin verecek. Şu an iOS cihazlardaki her tarayıcı temelde Safari üzerine kuruluyor, yeni dönemde bu Avrupa pazarı için tamamen değişiyor. İşte bu konuda adım atacak isimlerden birisi de Opera olacak, firma önümüzdeki aylarda direkt olarak yapay zekayı merkeze alan, tamamen kendi özel altyapısına sahip bir tarayıcı ile karşımıza çıkacak. Burada spesifik olarak Opera One’ı tüm özellikleriyle beraber iOS’a getireceklerini (Maalesef sadece Avrupa’daki belirli ülkelerde) belirten şirket, bu konuda sunacağı deneyim ile şimdiden büyük merak uyandırıyor. Bildiğimiz kadarıyla Google ve Firefox tarafı da uzun zamandır WebKit temelli olmayan mobil tarayıcıları üzerinde çalışmalar yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yakında Avrupa’daki Apple Pay rakiplerine iPhone NFC’sini kullanma izni verilecek. Sadece Avrupa’yı kapsayan bu adım sayesinde kişiler, iPhone’larını kullanarak rakip ödeme sistemleriyle de temassız ödeme yapabilir hale gelecek. Bu elbette güzel görünüyor ve gerçekten çok ama çok uzun zamandır isteniyordu. Yakında NFC ödemeleri Apple Pay veya Wallet uygulamasına gerek kalmadan doğrudan uygulamalarda kullanılabilecek ve üçüncü parti ödeme hizmetleri ile bankaların Apple aygıtlarında kendi hızlıca dokun-öde çözümlerini sunmalarının önü açılacak.

Mart ayında çıkacak iOS 17.4 ile beraber Avrupa’da kullanıcılar telefonlarına App Store dışından uygulama yükleyebilir hale de gelecek. DMA kararı kapsamında cihazlara üçüncü parti uygulamalar marketleri normal bir iOS uygulaması gibi yüklenecek ve o marketler üzerlerinden başka uygulamalar yüklenmesine izin verecek Apple, bu konuda birçok firmayı ve kişiyi memnun edecek.

Bu üçüncü parti market ve uygulamaları güvenliği sağlamak adına detaylı şekilde inceleyecek Apple, alternatif marketler aracılığıyla yüklenen uygulamalardan komisyon almayacak veya alternatif ödeme sistemleri için komisyon talep etmeyecek.

Yeni dönemde uygulama geliştiriciler, kullanıcıların uygulamaları içinde satın alma ve ödeme yapmasına olanak tanıyan alternatif ödeme sistemlerini kullanabilecek ya da uygulama içinde kullanıcıların satın alma yapabileceği web sitelerine bağlantı verebilecek.

Birçok değişikliğin sadece Avrupa’ya özel olması konusunda, “Bu değişiklikleri Avrupa Birliği ülkeleri dışında sunmuyoruz çünkü bu kullanıcılarımız için en güvenli sistem değil.” açıklamasını geçen şirket, yeni dönemde App Store’daki alımlardan aldığı yüzde 30’luk komisyonu da belirli seviye için yüzde 17’ye düşürüyor.

Apple geçtiğimiz günlerde sadece Avrupa’yı değil dünya genelini kapsayan çok önemli bir duyuru da yapmıştı. Buna göre artık App Store’da Xbox Cloud Gaming ve Nvidia GeForce NOW gibi bulut oyun servisleri yer alabilecek. Daha önce sadece tarayıcı üzerinden erişim sağlanabilen (İçlerinde çok fazla oyun var diye Apple tek bir uygulama sunulmasına izin vermiyordu) bulut oyun servisleri, kendilerine özel uygulamaları ile çok daha güzel ve performanslı bir oyun deneyimi sunacak.

Opera haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi