reklamı kapat

POPÜLER

Avrupa Birliği

Avrupa merkezli DMA, Apple dünyasında devasa değişiklere neden olabilir

Avrupa Birliği, Digital Markets Act ya da kısaca DMA ile teknoloji firmaları için yeni çizgiler çekiyor. Bu yeni dönem Apple için de büyük değişikliklere gebe.

Avrupa Birliği, ilk detaylı bilgileri geçtiğimiz aylarda çıkan Digital Markets Act (DMA) mevzuatı ile Avrupa merkezli olarak teknoloji alanında antitröst yani tekelcilik karşıtı sağlam bir temel oluşturmak istiyor. İşte bu AB Parlamentosu tarafından kabul edilen yeni dönem, Apple için devasa değişiklikleri zorunlu kılabilir. Tekrar gündeme geldiği üzere DMA üzerinden Apple, iPhone’larda üçüncü parti uygulama marketlerinin kullanılmasına izin vermek zorunda kalabilir. Buna ek olarak firmanın iPhone’lara App Store dışından uygulama yüklenmesine izin vermek zorunda kalabileceği de aktarılıyor.

Apple bu durumlara “büyük güvenlik risklerine neden olur” diyerek itiraz ediyor ancak Avrupa’da satış yapmaya devam etmek istiyorsa yeni döneme uymak durumunda bulunuyor. USB-C kararına uyacağını söylemesi gibi bu kararlara da mecburen boyun eğecek olan Apple, aktarıldığı kadarıyla potansiyel bu büyük değişiklikleri hemen yapmak zorunda kalmayacak. Söylendiği kadarıyla bahsi geçen adımlar için firmanın 6 Mart 2024 tarihine kadar zamanı olacak.

Kapsamlı olarak 2023 yılında devreye alınması beklenen yeni dönemde yukarıda da dediğimiz gibi gerçekten büyük değişiklikler hedefleniyor. Üzerinden genel olarak geçmek gerekirse Avrupa ülkeleri DMA ile şimdiye kadar yaşanan sorunları tek kalemde ortadan kaldırmayı istiyor. DMA sayesinde örneğin ufak teknoloji firmalarının büyük teknoloji firmaları ile daha kolay şekilde rekabet edebilmesine imkân tanınacak. DMA kapsamında WhatsApp, Facebook Messenger ve iMessage gibi mesajlaşma servisleri de daha açık hale getirilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Açıklamaya göre Digital Markets Act ile beraber bu adı geçen servisler birbirleriyle iletişim kurabilir / birlikte çalışabilir hale gelecek. Yeni dönemde ayrıca her üretici, tüketicilere özgürce arama motoru, dijital asistan ve tarayıcı seçme şansı tanınacak. Ayrıca iOS ve Android cihazlar içerisinde ön yüklü olarak gelen her uygulamanın silinmesine zorunu olarak izin verilecek. Yeni dönemde hiçbir firma Avrupa özelinde tüketicileri katı olarak kendi platformu özelinde sınırlamayacak. 

DMA’nın bir kapsama alanı bulunuyor ve buna Google, Microsoft, Meta, Amazon, Apple ve Booking.com gibi çok sayıda şirket dahil oluyor. DMA kapsamına en az 75 milyar euro piyasa değeri ve 45 bin aktif kullanıcısı bulunan teknoloji şirketleri giriş yapıyor. Bu şirketlerin belirlenen kurallara uymaması durumunda çok ama çok büyük maddi cezaların uygulanacağı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DMA sayesinde firmalar platformlarındaki içeriklerden hiç olmadığı kadar sorumlu hale gelecek. Yeni dönemde teknoloji / internet firmaları yasa dışı içerikleri daha hızlı kaldırmak zorunda kalacak. DMA ile platformlar kullanıcılara kullandıkları algoritmaların nasıl çalıştığını da açık olarak anlatmak zorunda kalacak. DMA ile kişiler algoritmaların ne işe yaradığını, neleri kullandığını ve neye göre çalıştığını net olarak görebilecek.

Dev firmaların kendi ödeme sistemlerinden komisyon alması nedeniyle üçüncü parti ödeme sistemlerinin herkese açık olmasını da isteyen Digital Markets Actcihazlardaki baz donanım özelliklerinin de herkese açık hale getirilmesini istiyor. Apple’ın sadece kendisine özel bıraktığı iPhone’lardaki NFC donanımı, bu karar ile beraber herkesin kullanımına açılacak gibi görünüyor.

DMA ile firmaların yıllardır kurduğu “ekosistem” yapısını Avrupa merkezli olarak ortadan kaldıracak ve cihazlardaki hemen her özelliği kullanıcı tercihine bırakacak olan AB, kâğıt üzerinde son kullanıcının ve ufak firmaların yararına olacak adımlar atıyor.

Avrupa Birliği ve Apple tarafına etkisi hamleleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

İLGİLİ HABERLER