reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone LOG Tasarım

Apple doğruladı; iPhone dünyasına sonunda USB-C girecek

 - Güncelleme: 26 Ekim 2022 11:22

Avrupa Birliği telefonlarda ortak USB-C şarj portu kullanılmasını kararlaştırdı. Buna Apple da iPhone özelinde uyacak.

Kaçıranlar için Avrupa Birliği elektronik atığı azaltmak adına Avrupa’da satılacak telefonlar ve diğer birçok elektronik ürün için ortak şarj portu zorunluluğu getirmek istiyordu ve bu konuda geçtiğimiz aylarda son karar verilmişti. Avrupa’da satılacak iPhone’lar dahil birçok yeni nesil elektronik üründe 2024 sonunda USB-C portu standart olacak. Geçtiğimiz haftalarda bu karar tam 602 olumlu oy ile kabul edildi ve net olarak resmileştirildi.

Günümüzde çıkan hemen hemen tüm Android telefon ve tablet modeli USB-C kullanıyor. Bu açıdan Avrupa Birliği tarafından devreye alınan yeni mevzuat özellikle iPhone’larda Lightning kullanmayı sürdüren Apple’ı ilgilendiriyor. Yeni mevzuat ışığında Apple, gelecek iPhone modellerini Avrupa Birliği ülkelerinde satmak istiyorsa USB-C portuyla tasarlamak zorunda kalacak.

The Wall Street Journal’ın etkinliğinde Joanna Stern’in sorularını yanıtlayan Apple’ın pazarlamadan sorumlu üst düzey ismi Greg Joswiak, Avrupa Birliği kararına “çok uygun bulmuyor olsak da uyacağız dedi ve böylelikle iPhone tarafı için USB-C geçişi ilk defa resmi olarak onaylanmış oldu. Peki Apple burada tam olarak nasıl bir yol izleyecek?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’a yönelik sağlam kaynaklardan Mark Gurman’a göre firma 2024 itibarıyla tüm ürünlerini USB-C’ye geçirebilir. Yani 2024’te çıkacak tüm AirPods, iPad, Mac aksesuarları (Klavye fare vb.) ve iPhone‘larda USB-C portu kullanılabilir. Bu bağlamda USB-C portu ile defa iPhone 15 ailesinde karşımıza çıkabilir.

Daha önce Apple’ın bunu yapmama yolunu tercih edebileceği de düşünülüyordu. Avrupa Birliği tarafından alınan karar söylendiği kadarıyla kablosuz şarj altyapısını kapsamıyor. Bu bağlamda Apple’ın iPhone’lardan ve diğer bazı ürünlerinden şarj portunu tamamen kaldırması da olası durumdaydı. Ancak Greg Joswiak tarafından yapılan açıklama, bu büyük adımdan önce USB-C’nin mutlaka bir kez daha olsa kullanılacağına işaret ediyor.

Avrupa Birliği USB-C kararı iPhone gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın