reklamı kapat

POPÜLER

Avrupa Birliği iPhone LOG Tasarım / Can Tunçer

Avrupa Birliği sonrası Brezilya da iPhone’lar için “USB-C” istiyor

Avrupa Birliği kısa süre önce telefonlarda ve diğer elektronik ürünlerde ortak USB-C şarj portu kullanılmasını kararlaştırmıştı.

Kaçıranlar için Avrupa Birliği elektronik atığı azaltmak adına Avrupa’da satılacak telefonlar ve diğer birçok elektronik ürün için ortak şarj portu zorunluluğu getirmek istiyordu ve bu konuda geçtiğimiz haftalarda son karar verildi. Avrupa’da satılacak iPhone’lar dahil birçok yeni nesil elektronik üründe 2024 itibarıyla USB-C portu standart olacak. Günümüzde çıkan hemen hemen tüm Android telefon ve tablet modeli USB-C kullanıyor. Bu açıdan Avrupa Birliği tarafından devreye alınan yeni mevzuat özellikle iPhone’larda Lightning kullanmayı sürdüren Apple’ı ilgilendiriyor. Yeni mevzuat ışığında Apple gelecek iPhone modellerini Avrupa Birliği ülkelerinde satmak istiyorsa USB-C portuyla tasarlamak zorunda kalacak.

Apple bu konuda ABD merkezli olarak da sıkıştırılıyor. ABD’li senatörler Edward J. Markey ve Elizabeth Warren, Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı’na tek tip şarj portunun standart yapılması için bir çağrı yaptı. Şimdi benzer bir konuda Brezilya ses getirdi. Apple’a iPhone’ların kutusuna şarj cihazı koymadığı için ceza kesen nadir ülkelerden olan Brezilya, gelecek dönem için ülkede satılacak akıllı telefonların USB-C’yi temel almasını istemeye başladı. Eğer bu konuda kesin bir yasal karar alınırsa, Apple’ın iPhone’ları Brezilya’da satmak adına da USB-C’ye geçirmesi gerekecek.

Daha önce de söylediğimiz gibi Avrupa merkezli bu hamleyi destekleyen kadar karşı çıkanlar da bulunuyor. Birçok kişi bu karar yüzünden USB-C dışındaki yeni nesil bağlantı standartlarının engelleneceğini düşünüyor. Bunu düşünen isimlerden birisi de Apple. Teknoloji devi bu kararın alandaki inovasyonu baltalayacağına inanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz ay konuşan Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın 2023 yılında gelecek iPhone 15 ailesiyle beraber USB-C’ye geçiş yapacağını iddia etmişti. Daha sonra konuşan bir başka Apple analisti Mark Gurman da Apple’ın kesin olarak iPhone’lar için USB-C testleri yaptığını belirtti. Gurman, bu adım için Kuo gibi 2023 yılına işaret ediyor yani 2022 yılı da Lightning portu ile geçiliyor.

Avrupa Birliği ve iPhone gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın