reklamı kapat

POPÜLER

Apple M1, M1 Pro, M1 Max, M1 Ultra ve M2

Apple M1, M1 Pro, M1 Max, M1 Ultra ve M2 işlemcileri anlama rehberi [2022]

Dün başlayan satış ile beraber Apple tarafından M1, M1 Pro, M1 Max, M1 Ultra ve M2 işlemciler sunulmaya başlandı.

Apple Silikon işlemciler, yani Apple tarafından geliştirilen ARM mimarili yeni nesil işlemciler, sayı olarak artmaya başladı. WWDC22’de M2 adını verdiği işlemcisini tanıtan ve bunu dün 13 inç MacBook Pro üzerinden satmaya başlayan Apple, çıtayı devamlı olarak yükseltiyor. Peki Apple M1, M1 Pro, M1 Max, M1 Ultra ve M2 işlemcilerin teknik özellikleri neler? İlk olarak bunların hepsini sizler için toplu olarak bir araya getirmek istedik:

M1:

8 çekirdekli CPU, 7 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine
8 çekirdekli CPU, 8 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine

M2:

8 çekirdekli CPU, 8 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine
8 çekirdekli CPU, 10 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine

M1 Pro:

8 çekirdekli CPU, 14 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine
10 çekirdekli CPU, 14 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine
10 çekirdekli CPU, 16 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine

M1 Max:

-10 çekirdekli CPU, 24 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine
-10 çekirdekli CPU, 32 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine

M1 Ultra:

20 çekirdekli CPU, 48 çekirdekli GPU ve 32 çekirdekli Neural Engine
20 çekirdekli CPU, 64 çekirdekli GPU ve 32 çekirdekli Neural Engine

Apple M1 işlemci şu an Mac mini, MacBook Air, MacBook Pro, iPad Pro, iPad Air ve 24 inç iMac içerisinde alınabiliyor. M1 Pro işlemcili yeni nesil MacBook Pro’ya özel bırakan Apple, M1 Max işlemciyi yeni nesil MacBook Pro yanında Mac Studio içerisinde kullanıyor. İki adet M1 Max işlemciyi bir araya getiren M1 Ultra işlemci ise şu an için sadece ufak masaüstü bilgisayar Mac Studio‘nun en üst sürümünde kullanılıyor. Apple M2 işlemci ise yeni MacBook Air ve yeni 13 inç MacBook Pro‘da karşımıza çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki bu işlemcilerden hangisi seçilmeli? Temel ihtiyaçlar için tercih edilmesi gereken işlemci M1. Bütçe sınırı olan profesyoneller için en uygun olan fiyat-performans işlemcisi M1 Pro. Bütçe sorunu olmayan ve yanlarında taşıyabilecekleri çok güçlü bir bilgisayar isteyen profesyoneller içinse en iyi seçenek M1 Max modeli.

Ben masa başında sabit çalışıyorum ve yüksek performans istiyorum diyenlerin de en iyi seçeneği M1 Max işlemci. Ben olabilecek en yüksek performansı istiyorum, çok ağır işlem gücü gerektiren 3D tasarım vb. gibi işler yapıyorum ve masa başında sabit çalışıyorum diyen kullanıcıların ise Mac Studio üzerinden M1 Ultra‘ya yönelmesi gerekiyor.

Yeni gelen M2 işlemci de M1 ile benzer odak noktaya sahip. Performansı aşırı olmasa da artıran işlemciyi Apple şöyle tanımlıyor: “M2 çip, Apple çipin yeni çağını başlatıyor. M1 çipin sunduğu hız ve güç verimliliğini daha ileri bir seviyeye taşıyor. Daha da güçlü 8 çekirdekli CPU ile ağır görevlerin altından kolay bir şekilde kalkabiliyorsunuz.

Işık hızında 10 çekirdekli GPU, büyüleyici grafikler oluşturmanızı sağlıyor. Yüksek performanslı media engine, daha fazla sayıda 4K ve 8K ProRes video akışıyla çalışmanıza yardımcı oluyor. Üstelik 24 GB’a kadar yapılandırılabilen daha hızlı birleşik bellekle tüm bunları aynı anda yapabiliyorsunuz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şu an için M1’li MacBook’a sahip bir kişinin M2’li MacBook’lara geçmesine gerek yok. Ancak yeni bir Apple marka dizüstü bakıyorsanız ve inanılmaz yüksek performansa ihtiyacınız yoksa, M2’li sürümlere öncelik vermek elbette mantıklı olacaktır.

Burada RAM konusuna da değinelim. M1 işlemci maksimum 16 GB RAM ile alınabiliyor. M1 Pro ile maksimum 32 GB RAM alınabiliyor. M1 Max ile maksimum 64 GB RAM sunulurken, M1 Ultra işlemci tam 128 GB RAM ile donatılabiliyor.

Yeni gelen M2 işlemciyle ise M1’den farklı olarak en üstte 24 GB RAM tercih edilebiliyor. Apple Silikon ürünlerin hiçbirinde RAM artışına resmi olarak izin bulunmuyor. Bu açıdan günümüz için en az 16 GB RAM tercih edilmesi gerekiyor. Apple’ın 2022 yılında halen en altta 8 GB RAM sunuyor olması eleştiri topluyor.

Peki gelecekte ne olacak? Apple “Peek Performance” etkinliği kapsamında Apple Silikon temelli yeni Mac Pro’nun yolda olduğunu duyurdu. Bu 2022 bitmeden gösterilmesi beklenen modelde yüksek ihtimalle iki ya da dört adet M1 Ultra işlemci bir araya gelecek. Mac Pro’nun büyük merak uyandıran bu olası işlemcisine Apple M2 Extreme gibi bir isim verilebilir.

Buna ek olarak yeni nesil Mac Pro için özel işlemci modülleri de hazırlanabilir. Yani kişiler sisteme ihtiyaçları doğrultusunda işlemci ekleyebilir ya da çıkarabilir.

Apple M1, M2, M1 Pro, M1 Max ve M1 Ultra işlemciler özelinde bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display