reklamı kapat

POPÜLER

Android 13 + One UI 5 LOG Tasarım

Samsung, Türkiye için Android 13 + One UI 5 tarihleri verdi

 - Güncelleme: 01 Kasım 2022 17:56

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, bugün Türkiye için Galaxy cihazlar özelinde Android 13 + One UI 5 tarihleri verdi.

Samsung, Türkiye’deki Android 13 macerasına dün resmi olarak başladı. Android 13 + One UI 5 güncellemesini ilk olarak Samsung Galaxy S22 ailesindeki modeller için göndermeye başlayan firma, bugün merak edilen diğer telefonlar ve tabletler için de liste verdi. Güncellenen “Güncel miyiz?” internet sitesine göre Türkiye’de Android 13’e kasım ayının başında Galaxy S21 Ultra 5G, Galaxy S21+ 5G ve Galaxy S21 5G modelleri geçirilecek.

Kasım ayının sonunda ya da aralık ayında ise Android 13 + One UI 5 güncellemesine Galaxy S20 FE, Galaxy Z Fold4, Galaxy S21 FE 5G, Galaxy Z Flip 4, Galaxy Z Fold3 5G, Galaxy Z Flip3 5G, Galaxy A33 5G, Galaxy A53 5G, Galaxy A73 5G, Galaxy Tab S8 Ultra, Galaxy Tab S8+ ve Galaxy Tab S8 modelleri geçirilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Not: Bu tarihlerde oynamalar olabilir, bazı güncellemeler belirtilen tarihlerden önce ya da sonra gelebilir. Ayrıca yukarıdaki listeye zamanla başka telefonlar ve tabletler de eklenecektir. Yani Türkiye’deki Android 13 + One UI 5 macerası sadece yukarıdaki Galaxy modelleri ile sınırlı kalmayacak.

Tekrardan üzerinden geçmek adına yeni arayüz ile iOS 16’yı akıllara getiren bir kilit ekranı karşımıza çıkıyor. Bu kilit ekranı yeni saat tarzları taşıyor, değişen duvar kağıtları sunuyor ve video duvar kağıtlarıyla özelleştirme konusunda çıtayı yükseltiyor.

Ekran öğelerinin direkt olarak kilit ekranı üzerinden düzenlenmesine imkân tanıyan arayüz, faydalı “modlar” sistemini de beraberinde getiriyor. Bu altyapı sayesinde farklı durumlar (İş, ders, eğlence gibi) için farklı ayarlara hızlıca geçiş yapılabiliyor. Yeni arayüz ile ayrıca seçilen duvar kağıdının renkleri arayüze uygulanıyor, böylece daha görsel bir deneyim elde edilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni arayüz ile ana ekranda birden fazla aracın bir araya toplanmasına imkân tanıyan Samsung, kullanım alışkanlarınıza göre belirli uygulamaların kullanımını öneren bir araç takımı da hazırlamış durumda. Güvenlik ve gizlilik ile alakalı tüm ayarları kolay yönetim için tek bir ekranda toplayan yeni arayüz, içerisinde kişisel bilgilerinizin olduğu bir fotoğraf paylaşmaya çalıştığınız zaman uyarıda bulunabiliyor. Bildirimleri daha kolay takip edilebilir hale getiren güncelleme, ayarlanan “rutinler” üzerinden birden fazla komutu otomatik olarak uygulayabiliyor. Bu sayede örneğin evde çıktığınızda belirlenen müzik listesinin açılması sağlanabiliyor.

Windows PC’ler ile olan bağlantıyı güçlendiren Android 13 temelli One UI 5, her pazarda açık olmayan bir Bixby Text Call özelliğini de beraberinde getiriyor. Bu özellik sayesinde gelen çağrılara metin üzerinden cevap verilebiliyor. Sizin yazdıklarınızı karşı tarafa sesli olarak okunuyor, karşı tarafın sesli olarak söyledikleri ise size metin şeklinde geliyor. Bu özellik çok gürültü ortamlar ya da toplu taşıma için güzel görünüyor ancak çok da kullanılacak gibi durmuyor. Sonuçta mesaj imkânı her zaman kullanıcıların elinin altında bulunuyor.

Türkiye merkezli Samsung Android 13 + One UI 5 macerası yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display