reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Windows 11 LOG Tasarım

Faydalı “Voice Clarity” özelliği yakında tüm Windows 11 kullanıcılarına açılıyor

Yazılım devi Microsoft, Voice Clarity özelliğini tüm Windows 11 kullanıcılarına açma konusunda testler gerçekleştiriyor.

Voice Clarity çok güzel bir özellik ancak şu an sadece Surface cihazlarda çalışıyor. Sevindirici şekilde bu yakında değişecek, faydalı özellik tüm Windows 11 PC’lere açılacak. W11’in en son “Canary” sürümüne yerleştirilen özellik, aktarıldığı kadarıyla ARM temelli işlemciye sahip bilgisayarlarda da görev yapacak. Bu özellik isminden de anlaşılabileceği üzere spesifik olarak sese odaklanıyor ve özellikle de video görüşmeleri merkeze alıyor. Burada gelişmiş bir ses işleme altyapısı ve yapay zeka sistemi kullanan Microsoft, Voice Clarity ile sesinizi karşı tarafa çok daha net ve doğal şekilde aktarıyor. Arka plan gürültüsünü ve yankılanmayı gerçek zamanlı olarak filtreleyen sistem, kişilerin sesini mikrofondan uzaklaştıkları durumda dahi anlaşılır şekilde yakalayabiliyor. Windows 11 için elbette başka çalışmalar da yapılıyor. Örneğin yakında kullanıcılar bağlı Android cihazlardaki fotoğraflara ve ekran görüntülerine anında erişim sağlayabilecek. Yeni sürümler ayrıca şirketin çok daha temiz ve modern tasarıma sahip olduğunu söylediği yeni bir Windows kurulum altyapısı getirecek. Hepsine ek olarak USB4’e 80 Gbps güncellemesi de yenilikler listesinde dikkat çekecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft, bundan önce ise Copilot’u Windows’ta otomatik olarak açmak istemesi ile gündeme gelmişti. Microsoft şu an Windows 11 için yeni bir ayar seçeneği geliştiriyor. Bu ayar aktif edilirse Windows 11 PC’ler açıldığı zaman Copilot sistemi otomatik olarak açılacak yani sistem açıldığı zaman kişilerin karşısına ilk olarak Copilot çıkacak.

Yapay zekâ sistemini ciddi şekilde öne çıkarmak isteyen firma, bunu yüksek ihtimalle başta yerleşik olarak açık sunacak ancak süreci isteyenler özelleştirme ayarlarından kapatabilecekler. Bu tarz adımları genel olarak iyi karşılanmayan Microsoft, eğer kaçırdıysanız geçtiğimiz günlerde gelişmiş yapay zekâya hızlı erişim için özel bir Copilot klavye tuşu da duyurdu.

Bundan sonra pazara sunulacak çok sayıda dizüstü klavyesinde ya da normal klavyede bir Copilot tuşu olacak. Bu “Alt” tuşunun yanında konumlandırılacak yeni tuşa basıldığı zaman OpenAI’ın dil modelleriyle desteklenen gelişmiş üretken yapay zekâ açılacak ve böylece istenilen her konuda hızlıca bilgi sahibi olunabilecek.

Şirketin yaklaşık 30 yıl önce getirdiği özel Windows tuşu sonrasındaki ilk büyük adımı olan Copilot tuşu, birçok kullanıcının hoşuna gidecek izlenimi oluşturuyor. Aktarıldığı kadarıyla bu tuş Copilot’un aktif edilmediği ülkelerde işlevsiz kalmayacak, Windows’un yerleşik arama altyapısını açacak.

Voice Clarity yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER