reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Copilot LOG Tasarım

Yeni nesil AI PC’ler Copilot’u yerleşik olarak çalıştırabilecek

Yeni nesil AI PC’ler Copilot’u yerleşik olarak çalıştırabilecek. Sistem şu an gereken tüm gücü buluttan alıyor, bu tam ideal olarak görülmüyor.

Copilot hizmetinin mevcut özelliklerinin hepsi bulut temelli çalışıyor, yani verilen komutlar uzaktaki sunuculara giderek işleniyor ve daha sonra elde edilen sonuçlar sistemlere geri dönüyor. Ancak bu ileride değişecek çünkü işlemci devi Intel Copilot’un yeni nesil “gerçek” AI PC’lerde yerleşik olarak çalışacağını net olarak dile getiriyor. Bunun için yeni nesil sistemlerde 40 TOPS üzerinde güce sahip dahili NPU birimlerine ihtiyaç duyulacağı söyleniyor (Microsoft bu gücü ve 16 GB RAM’i AI PC’ler için alt zorunluluk olarak belirleyecek), eksiksiz olarak tüm özelliklerin değil ancak büyük bölümünün yerleşik çalışması sunucu masrafları ve yükünü azaltmak adına Microsoft için harika görünüyor. Aynı zamanda yerleşik yapı sayesinde birçok işlemin buluta nazaran gecikme olmadan daha hızlı yerine getirilmesi de bekleniyor. Copilot açılımlarına aktif olarak devam eden Microsoft, bundan önce Teams tarafında bir güncelleme yapmıştı. İş iletişimini kolaylaştıran Microsoft Teams, yakında sesli görüşmelerin otomatik olarak yazıya dökülmüş halleriyle yazılı sohbetleri bir araya getirebilecek ve bunlardan özetler çıkarabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu sayede kişiler son gelişmelerden hızlı bir şekilde haberdar olabilecek, Teams içindeki Copilot asistanı da geliştirilecek. Yeni sürüm sizin yerinize farklı tarzlarda mesajlar yazabilecek (Burada şaka yapması dahi istenebilecek), yapay zeka yakında Teams sohbetlerindeki içerikten yararlanarak da yeni mesajlar oluşturabilecek. Teams Premium kullanıcılarına sesli görüşmelerin özetini çıkaran otomatik bir sistem sunacaklarını belirten Microsoft, bu özelliklerin hepsini önümüzdeki dönemde yavaş yavaş herkese açacak.

Bu arada Windows 11 için de yeni bir Copilot özelliği geliyor. Önümüzdeki dönemde Windows 11 kullanıcıları, bir dosyayı üzerinde sağ tık yaparak açtıkları menüden direkt olarak Copilot’a gönderebilecek. Bu spesifik olarak “doküman” dosyalarına odaklanan özellik, kişilerin dokümandaki içeriğin hızlı şekilde özetini almasını sağlayacak ve bu imkan bazı durumlarda oldukça zaman kazandıracak. Henüz herkese açık olmayan ancak uzun zamandır test edildiği aktarılan bu özellik, elbette güzel görünüyor ve zamanla daha geniş bir kapsam kazanması bekleniyor.

Copilot gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu