reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Copilot CoPilot Pro

Ücretli Microsoft Copilot Pro da gelecek gibi görünüyor

Uygulama kodlarında bulunanlara göre ücretli bir Microsoft Copilot Pro aboneliği de yolda gibi görünüyor.

Android Authority tarafından Microsoft Edge tarayıcının Android sürümündeki kodlarda bulunan Microsoft Copilot Pro, ücretli bir aboneliğin yolda olduğunu gündeme getirdi. Henüz detaylar net değil ancak bu abonelik yüksek ihtimalle kişilerin Copilot’tan daha iyi yararlanmasına, en güncel dil modeline erişim sağlamasına, üretim limitlerinden kurtulmasına ve yapay zekaya daha hızlı erişim sağlamasına imkan tanıyacak. Copilot için çok ciddi bir sunucu masrafı olan ve bunu sürdürülebilir hale getirmek adına ChatGPT Plus gibi bir paralı abonelik sunmanın planlarını yapan Microsoft, bu sistemi yüksek ihtimalle bir sonraki büyük basın etkinliğinde resmi olarak tanıtacaktır. Bu arada Microsoft, Copilot’u Windows’ta otomatik olarak açmak da istiyor. Microsoft eğer kaçırdıysanız şu an Windows 11 için yeni bir ayar seçeneği geliştiriyor. Bu ayar aktif edilirse Windows 11 PC’ler açıldığı zaman Copilot sistemi otomatik olarak açılacak yani sistem açıldığı zaman kişilerin karşısına ilk olarak Copilot çıkacak. Yapay zekâ sistemini ciddi şekilde öne çıkarmak isteyen firma, bunu yüksek ihtimalle başta yerleşik olarak açık sunacak ancak süreci isteyenler özelleştirme ayarlarından kapatabilecekler. Bu tarz adımları genel olarak iyi karşılanmayan Microsoft, eğer kaçırdıysanız geçtiğimiz günlerde gelişmiş yapay zekâya hızlı erişim için özel bir Copilot klavye tuşu da duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan sonra pazara sunulacak çok sayıda dizüstü klavyesinde ya da normal klavyede bir Copilot tuşu olacak. Bu “Alt” tuşunun yanında konumlandırılacak yeni tuşa basıldığı zaman OpenAI’ın dil modelleriyle desteklenen gelişmiş üretken yapay zekâ açılacak ve böylece istenilen her konuda hızlıca bilgi sahibi olunabilecek. Şirketin yaklaşık 30 yıl önce getirdiği özel Windows tuşu sonrasındaki ilk büyük adımı olan Copilot tuşu, birçok kullanıcının hoşuna gidecek izlenimi oluşturuyor. Aktarıldığı kadarıyla bu tuş Copilot’un aktif edilmediği ülkelerde işlevsiz kalmayacak, Windows’un yerleşik arama altyapısını açacak.

Microsoft biliyorsunuz uzun zamandır kendi bilgisayar modellerini geliştiriyor. Surface serisi adı altında pazara sunulan bu modellerin yıl içinde karşımıza çıkarılacak yeni versiyonları, son iddialara göre merkeze tamamen yapay zekâyı koyacak. Windows Central’a göre 2024’ün Surface Laptop ve Surface Pro modelleri “Arm” veya “Intel” işlemci seçeneklerine sahip olacak. Bu yapay zekâ işlemlerine özel NPU’lara sahip işlemciler sayesinde faydalı birçok üretken yapay zekâ hizmetinin direkt olarak bilgisayarlarda çalıştırılacağı aktarılıyor.

Bu sayede sunucu yükünü ciddi şekilde azaltma imkanı bulunan Microsoft, yeni modellerde ARM özelinde Qualcomm imzalı Snapdragon X‘e yer verecek, Intel tarafında ise ilk defa ayrı bir NPU taşıyan 14. nesil Core işlemciler kullanılacak. Bu yeni Surface modelleri spesifik olarak Windows 12 odaklanarak tasarlanıyor, Windows 12’nin en büyük yeniliğinin OpenAI’a yapılan yatırım sayesinde mümkün olacak, gelişmiş bir yapay zekâ altyapısı olacağı ve Copilot AI özelinde yeni sistemin çok daha gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sunacağı söyleniyor.

 

Microsoft Copilot Pro yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu