reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Copilot Microsoft 365 için Copilot LOG Tasarım

Önümüzdeki ay Microsoft Copilot for Security de çıkıyor

Bugün öğrendiğimiz kadarıyla önümüzdeki ay güvenlik tarafına odaklanan Microsoft Copilot for Security de çıkıyor.

Microsoft Copilot for Security, siber güvenlik uzmanlarının farklı ihtiyaçlar için bilgi ve yardım alabilecekleri bir sohbet botu olarak yolda bulunuyor. 1 Nisan itibarıyla belirli ülkelerde aktif edilecek yapay zeka sistemi, güvenlik uzmanlarına yönettiklerin sistemleri / servisleri / şirketleri daha iyi koruyabilmesi için gerçek zamanlı olarak destek çıkabiliyor. Aktarıldığı kadarıyla şirket Copilot for Security piyasaya çıktığında kişilerden ya da şirketlerden kullanım saati başına 4 dolar gibi bir ücret alacak. Yani Microsoft 365’in bir parçası olarak gelmeyecek ve bu açıdan birçok şirkete uğramayacak sistem, söylendiği kadarıyla OpenAI imzalı GPT-4’ü merkeze alıyor ve doğal dil ile iletişim desteği de getiriyor. Raporlama amacıyla yaşanan güvenlik olaylarını otomatik olarak özetleyebileceği söylenen altyapı, uzmanlara zaman kazandıracak gibi görünüyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft yapay zeka için başka adımlar da atıyor. Örneğin Copilot yakında OneDrive’a da geliyor. Spesifik olarak nisan ayının sonunda bünyesine Copilot entegre edilecek servis, bu sayede yüklenen dosyalar içinde aranan bilgileri hızlıca bulabilecek ve büyük dosyaları saniyeler içerisinde özetleyebilecek. Özetlerin dahi özelleştirilmesine yani sadece belirli konularda özet yapılmasına imkan tanıyacak olan Copilot, kullanıcılara genel olarak büyük zaman kazandıracak ve verimi çok ciddi seviyede artıracak.

Bir haftalık içecek satışlarını tablo haline getir ve verileri günlere göre ayır” ya da “Girilen projenin artılarını ve eksilerini listele” gibi metni olarak yazılacak komutlara hızlı sonuçlar sunabilecek bilgisi geçilen sistemde kullanıcılar, Copilot’tan belgelerini nasıl daha iyi hale getirebilecekleri konusunda tavsiye dahi isteyebilecek.

Microsoft Copilot sistemi geçtiğimiz aylarda genel bir güncelleme almıştı. O güncelleme ile sistemi hem daha stabil hem daha hızlı hem de görsel olarak daha temiz hale getiren firma, Copilot’u Türkçe sitesinde bir süredir “Günlük yapay zeka eşlikçiniz” mottosuyla öne çıkarıyor, sistemi hemen her servisinde aktif olarak sunuyor. Windows 11’i de yapay zekanın merkezde olduğu bir işletim sistemi haline getiren firma, bunlardan önce Copilot Pro ile ses getirmişti.

Kaçıranlar için Microsoft Copilot Pro aylık 20 dolarlık ücreti olan bir “kişiye özel” abonelik paketi olarak karşımıza çıkarıldı. Sistem, “Word, Excel ve PowerPoint” gibi popüler Office uygulamalarındaki ya da Outlook ile OneNote gibi uygulamalardaki yapay zeka destekli özelliklere erişimin yanı sıra, en yeni OpenAI dil modellerine (Şu aşamada GPT-4 Turbo) öncelikli erişim, üst seviye hız / kalite ile metinden yazıya görsel oluşturma (DALL-E 3 temelli) ve kendi Copilot GPT’nizi oluşturma imkanı tanıyor.

Microsoft, yapay zeka sistemlerini işler tutmak adına çok ciddi bir sunucu harcaması yapıyor ve bu bağlamda Copilot için böyle ücretli bir abonelik büyük sürpriz olmuyor. Geçtiğimi haftalarda itibarıyla Copilot için hazırlanan iOS ve Android uygulamalarını da herkese açan Microsoft, hepsine ek olarak artık tüm işletmelerin kullanıcı başına aylık 30 dolar vererek Microsoft 365 temelli Copilot’a erişim sağlamasına da izin veriyor.

Microsoft Copilot yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu