reklamı kapat

POPÜLER

Apple App Store LOG Tasarım

“Abonelik tabanlı uygulamaların çoğu iyi seviyede para kazanmıyor”

Yapılan bir araştırmaya göre son yıllarda popülerliği inanılmaz artan abonelik tabanlı uygulamaların çoğu iyi seviyede para kazandırmıyor.

Biliyorsunuz son yıllarda abonelik tabanlı bir modele geçiş  yapan çok sayıda uygulama bulunuyor. Bu genelde ücretsiz olarak indirilebilen ancak tam olarak kullanmak için aylık ya da yıllık abonelik gerektiren uygulamalar, paylaşılan yeni bir rapora göre her geliştiriciye büyük gelirler sağlamıyor. Elbette abonelik modeliyle aylık geliri ciddi şekilde artan ya da büyük paralar kazanan geliştiriciler bulunuyor ancak genel ortalamanın çok düşük olduğu belirtiliyor. Bu durum ortaya çıkıyor çünkü birçok kişi abonelik ücretleri genelde düşük olmasına rağmen, hali hazırda çok sayıda aboneliğe sahip olduğundan yeni uygulamalara abone olmak istemiyor. Paylaşılan rapor analiz edilen 29 binden fazla uygulamanın yalnızca yüzde 17,2’sinin aylık 1.000 dolar geliri aştığını gözler önüne seriyor, en çok abonelik geliri aktarıldığı kadarıyla sağlık ve spor / egzersiz uygulamalarından geliyor. O uygulamalardaki abonelik gelirinin, diğer tüm kategorilerin toplamından en az iki kat daha fazla olduğu aktarılıyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple bu aralar App Store için Avrupa’da büyük değişiklikler yapıyor. iOS 17.4 ile devreye alınan yeni dönem için firma daha önce şunları aktarmıştı: “Apple, AB’de uygulamaları olan geliştiricilere yönelik App Store’a getirilen bir dizi değişikliği de paylaştı. Bu değişiklikler iOS, iPadOS, watchOS ve tvOS gibi Apple’ın işletim sistemlerinde kullanılan uygulamaları etkiliyor. Değişiklikler arasında, AB’deki kullanıcıları App Store’un güvenli ödeme işlemleri dışındaki alternatiflerin kullanılmasıyla bağlantılı riskler konusunda bilgilendiren yeni açıklamalar da yer alıyor. Geliştiriciler açısından değişiklikler şu noktaları içeriyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
  • -Ödeme hizmeti sağlayıcılarının (PSP’ler) kullanımıyla ilgili yeni seçenekler: Geliştiricinin uygulamasında dijital ürün ve hizmetler için yapılan ödemelerin işleme alınmasına yönelik yeni seçenekler sunulacak.
  • -Ödemelerin harici bir web sayfasına giden bir bağlantı aracılığıyla işleme alınmasıyla ilgili yeni seçenekler: Kullanıcılar, dijital ürün ve hizmet satın alma işlemlerini geliştiricinin harici web sitesinde tamamlayabilecek. Geliştiriciler, AB’deki kullanıcıları uygulamaları dışındaki kampanyalar, indirimler ve diğer teklifler hakkında da bilgilendirebilecek.
  • -İş planlama araçları: Geliştiricilerin ücretleri belirlemesine ve Apple’ın AB’deki uygulamalar için sunduğu yeni iş koşullarıyla bağlantılı ölçümleri anlamasına yardımcı olacak.
Bu değişiklikler, AB’deki kullanıcıları korumaya ve bilgilendirmeye yönelik yeni adımlarla birlikte aşağıdaki noktaları da içeriyor:
  • -App Store ürün sayfası etiketleri: İndirilen uygulama alternatif bir ödeme işlemi kullanıyorsa bunu kullanıcıya bildirir.
  • -Uygulama içi açıklama sayfaları: İşlemi gerçekleştiren Apple olmadığında ve geliştirici kullanıcıyı işlemin tamamlanması için alternatif bir ödeme işleyicisine yönlendirdiğinde kullanıcıları bilgilendirir.
  • -Yeni App Review süreçleri: Geliştiricilerin alternatif ödeme işleyicilerinin kullanıldığı işlemlerle ilgili bilgileri doğru şekilde aktardığını doğrular.
  • -Apple’ın Veri ve Gizlilik web sitesinde gelişmiş veri taşınabilirliği: AB’deki kullanıcılar App Store kullanımlarıyla ilgili yeni verileri alıp yetkili bir üçüncü tarafa aktarabilirler.
Apple, alternatif ödeme işlemleri kullanan uygulamalar için para iadesi yapamayacak ve sorun yaşayan veya dolandırıcılığa maruz kalan müşterilere destek olma konusunda daha az yetkiye sahip olacak. Sorun Bildir, Aile İçi Paylaşım ve Satın Alma İzni gibi faydalı App Store özellikleri de bu işlemlerde kullanılamayacak.
Kullanıcıların ödeme bilgilerini daha fazla tarafla paylaşması gerekebileceği için, bu durum kötü niyetli kişilere kullanıcıların hassas finansal bilgilerini çalmasını kolaylaştıracak fırsatlar verebilecek. Ayrıca App Store’da, kullanıcıların satın alma geçmişi ve abonelik yönetimi, yalnızca App Store’un Uygulama İçi Satın Alma sistemiyle gerçekleştirilen işlemleri gösterecek.”

Abonelik detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

İLGİLİ HABERLER