reklamı kapat

POPÜLER

Apple App Store

Apple, abonelik fiyat artışlarını otomatik hale getiriyor

Teknoloji devi Apple, App Store merkezli önemli bir adım daha atıyor. Firma abonelik fiyat artışlarını otomatik hale getiriyor.

App Store içerisinde şu an bir uygulamadan alınan abonelik fiyatında artış olursa, Apple bunu kullanıcıdan izin almadan kredi kartına yansıtmıyor. Bu çoğu kişinin hoşuna gidiyor çünkü süreçte bir onay mekanizması bulunuyor ve aşırı artışlar ile kişilerin mağdur edilmesi önleniyor. Kişilerin satın aldıkları aboneliğin artan yeni aylık fiyatına mutlaka onay vermesi gerekiyor. Yeni dönemde ise bu konuda değişikliğe gidiliyor. Bir güncelleme yapan şirket, geliştiricilerin fiyat artışlarını kullanıcı onayı olmadan devreye almasına imkân tanıyacak. Kişilere yeni dönemde artış hakkında bilgi verileceği ancak ödeme için onay alınmayacağı aktarılıyor. Bu durum ilk aşamada kötü görünüyor olabilir ancak Apple yeni dönemin kötüye kullanılmasını engelliyor. Bu yeni dönemde fiyat artışı yıl içerisinde sadece bir kez yapılabiliyor ve belirli miktarların üzerinde artış yapılamıyor. Yani kişilerden bir anda büyük fiyat farkları çekilemiyor.

Apple Store için kısa süre önce de önemli bir konu gündeme gelmişti. Apple son dönemde App Store’daki eski uygulamaları ve oyunları kaldırmaya hız veriyor. Şirket bunu yapmadan önce uygulama geliştiriciye bir mesaj gönderiyor. Geçtiğimiz hafta sayıları ciddi şekilde artan bu mesajlarda, “uygulamanız / oyununuz çok uzun zamandır güncellenmiyor, eğer 30 gün içerisinde güncelleme yapmazsanız satıştan kaldırılacak” bildirimi geçiliyor. Geçtiğimiz hafta gündemde yer edinen bu konuya çok fazla sayıda tepki gösteren uygulama geliştirici oldu. Özellikle oyunların tamamlanmış bir sanat eseri olduğu aktarıldı ve bunlar için güncelleme beklentisi hoş karşılanmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda Apple daha sonra bir güncelleme geçti. İlk olarak kaldırılacak oyun ve uygulamaların nasıl seçileceği netleştirildi ve burada tam olarak şu aktarıldı: “Son üç yıl içinde güncellenmemiş ve minimum indirme eşiğini karşılamayan (Artık hiç indirilmeyen veya 12 aylık bir süre boyunca çok az sayıda indirilen) uygulamalar ve oyunlar politikaya tabidir”. Apple ayrıca daha önce verilen 30 günlük süreyi 90 güne çıkardıklarını da duyurdu. Artık uyarını mesajını alan geliştiricilerin, uygulama veya oyunlarını güncellemek adına 30 değil 90 günlük zamanı bulunuyor.

İlginizi Çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display