reklamı kapat

POPÜLER

Apple App Store

Apple, “App Store” fiyatlarına Türkiye’de zam yaptı

Bu akşam yeni ürünlerini tanıtmak için hazırlanan teknoloji devi Apple, App Store fiyatlarına Türkiye’de zam yaptı.

Apple’ın bu akşam yeni AirPods’u, Macbook Pro’ları ve Mac mini’yi tanıtması bekleniyor. İşte bunun öncesinde kur artışlarına özel olarak bir güncellemeye giden Apple, Türkiye’deki uygulama ve uygulama içi alımların fiyatını artırdı.

Batuhan Katırcı‘nın aktardığı kadarıyla son günlerdeki dolar artışı nedeniyle App Store içerisindeki rakamlar yaklaşık yüzde 20 artış görecek ve yeni dönemde en ucuz uygulama 8,99 TL’den 10,99 TL’ye çıkacak. Bu fiyatlar çok yakında App Store içerisinde karşımıza çıkacak.

Bu arada Türkiye’de dolar artışı sürerse Apple’ın sattığı donanım ürünlerine de zam yapması olası. Hatta bunu bugün görebiliriz. Çünkü firma bu akşam yeni ürünler öncesi Apple Store’u kapatacak. Etkinlik sonrasında mağaza açıldığında sürpriz zamlar karşımıza çıkabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple App Store için kısa süre önce iki önemli yenilik yapmıştı

Apple, App Store için ilk olarak dolandırıcılık faaliyetleriyle alakalı olarak bir yenilik getirdi. iOS 15 ile birlikte markete “Problem Bildir” butonu dahil edildi. Şimdilik Türkiye’de aktif olmayan bu buton, kişilerin uygulamaları Apple’a “dolandırıcılık yapıyor” şeklinde şikâyet etmesine imkân tanıyor.

Bu imkânı daha önce de veren ancak süreci şimdi çok ama çok basit halen getiren teknoloji devi, bu sayede kötü niyetli uygulamaları daha çabuk tespit etmeyi hedefliyor. Çünkü tek bir şikâyet dahi Apple’ın uygulamayı incelemesine neden olacak ve böylece potansiyel abonelik temelli dolandırıcılık kısa sürede tespit edilebilecek.

Bu arada firma artık kendi geliştirdiği uygulamaların App Store içerisinde derecelendirilmesine de izin veriyor. Kısa süre önce gelen bu imkân, derecelendirme ile yorumları da devreye alıyor. Bu sayede Apple’ın geliştirdiği bir uygulamayı ne kadar sevdiğinizi ya da sevmediğinizi firmaya net olarak bildirebiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir