reklamı kapat

POPÜLER

Apple Silikon Macbook pro

Yeni nesil MacBook Pro modelleri hakkında son dakika bilgileri çıktı

18 Ekim tarihli Apple etkinliğinde tanıtılacak merak edilen yeni nesil MacBook Pro modelleri için yeni bilgiler gündeme gelmiş durumda.

18 Ekim Apple etkinliğinde artık kesin olarak başka ürünlerle beraber 14 inç ve 16 inç ekranlı yeni nesil MacBook Pro modelleri karşımıza çıkacak.

Bu modeller için en son bir ekran çentiği taşıyorlar iddiası ses getirmişti. Hatta daha sonra bu çentik için bir somut kanıt çıkmıştı. Bugün ise Apple’ın bu konuda aldığı bir patent süreci netleştirmiş gibi oldu.

Apple’ın bu çentiğe rağmen dizüstülere Face ID yüz tanıma sistemi koymayacağı gelen bilgiler arasında yer alırken, modellerin işlemcisi ise daha önce söylediği gibi M1X olarak isimlendirilmeyecek gibi görünüyor.

Çünkü resmi kayıtlarda M1 Pro ve M1 Max isimleri görünmüş durumda. Apple’ın modellerde iki farklı işlemciye yer vermesi olası. Her iki işlemci de 10 çekirdekten oluşacak ancak 16 ya da 32 adet GPU çekirdeği ile farklılaşacak. Burada yüksek ihtimalle isimleri direkt olarak GPU çekirdek sayısı belirleyecek.

Tahminlere göre 32 GPU çekirdeğine sahip işlemciye M1 Max, 16 GPU çekirdeğine sahip işlemciye ise M1 Pro adı verilecek. Ya da Apple tam tersini tercih edecek.

Yeni MacBook Pro modelleri için diğer detaylar şöyle

Bildiğimiz kadarıyla dizüstü bilgisayarlar 12,9 inç iPad Pro gibi Mini-LED ekrana sahip olacak ve son bilgilere göre bir ihtimal bu ekranlarda 120 Hz yenileme sunacak. 

Kendinden çok emin bir kaynağa göre yeni MacBook Pro’ların sol tarafında güç için MagSafe, iki adet USB4 ve kulaklık girişi, sağ tarafta ise tam boyutlu HDMI, USB4 ve SD Kart yuvası olacak. Yani profesyonel kullanıcıların uzun zamandır istediği hemen hemen tüm beklentiler karşılanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni işlemci ile modeller 64 GB’a kadar RAM ile de donatılabilecek. Başlangıç RAM’i 16 GB seviyesinde olacak, depolama ise en az 512 GB alan sunulacak. İnce çerçeveleri olacak modeller, 1080P webcam de taşıyacak. Fiyatlar ise söylendiği kadarıyla mevcut Pro’lar ile benzer seviyede olacak. Yeni MacBook Pro modellerinde klavye üstü dokunmatik TouchBar birimi ise olmayacak.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın