reklamı kapat

POPÜLER

Uzayda çekilecek ilk film

ISS’te film çekerek bir ilke imza atan Rus ekip geriye döndü

Uzayda çekilecek ilk film bölümleri için ISS’e giden Rus ekip, bugün sağ salim geriye döndü. İşte süreç hakkında bilinmesi gerekenler;

Daha önce de söylediğimiz gibi 2021 içerisinde uzay konusunda gerçekten tarihi adımlara imza atıldı. Uzaya ulaşımını devletlerin tekelinden alan özel uzay şirketleri, sivil görevlere başladı ve uzayı herkese açmaya başladı.

Buna ek olarak uzaya erişimin devlet desteğinde olduğu Rusya, geçtiğimiz hafta çok farklı bir adım attı ve uzayda çekilecek ilk film bölümleri için bir ekibi Soyuz roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderdi.

Rusya, uzun metrajlı bu filmin tamamı değil ancak bir bölümünü çekmek içi aktrist ve bir yönetmen ile anlaştı. Bu kişiler aktrist Yulia Peresild ile yönetmen Klim Shipenko, deneyimli kozmonot Anton Shkaplerov ile Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden ISS’e doğru sorunsuz bir yolculuk yaptı.

Peresild ve Shipenko, ISS’in Rus bölümündeki kozmonotların yardımıyla etkileyici çekimler yaptı ve 12 gün ISS’te kaldıktan sonra bugün geriye döndüler. Söylendiği kadarıyla çekilen görüntüler içerisinde ISS’teki diğer Rus kozmonotlar Novitskiy, Anton Shkaplerov ve Pyotr Dubrov da ufak roller aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rus ekibin çektikleri merak edilirken, SpaceX Inspiration4 görevi için de Netflix özel bir belgesel çekti

Uzaya ilk defa astronot değil sivil taşıyan ve bu konuda kendisi için bir ilke imza atan SpaceX, toplam dört kişilik Inspiration4 isimli göreviyle gerçekten tarih yazdı.

Bu görevde bilmeyenler için Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski ve Dr. Sian Proctor uzaya adımlarını attı. Dünyanın etrafında üç kez dönen ekip, geçtiğimiz hafta Dünya’ya geri döndü ve sorunsuz bir iniş yaptı.

Bu görevin giriş, gelişme ve sonuç kısımlarını kapsayan Netflix imzalı bir “Countdown: Inspiration4 Mission To Space” belgeseli de çekildi. Türkçe olarak Geri Sayım: Inspiration4 Uzay Görevi isimli belgeselin detayları burada yer alıyor. Belgeseli mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

İlgili Video (İniş 1:12:20 civarında)