reklamı kapat

POPÜLER

Uzayda çekilecek ilk film

Uzayda çekilecek ilk film bölümleri için Rus ekip yola çıkıyor

Uzayda çekilecek ilk film bölümleri için Rus ekip yola çıkıyor. Gerçekten tarihi bir gelişme daha 2021’e sığmayı başarmış durumda.

Saat 15:46 Güncellemesi: Ekip dakikalar önce sorunsuz olarak ISS’e ulaştı.

Saat 12:06 Güncellemesi: Ekip dakikalar önce sorunsuz olarak yola çıktı.

2021 yılı uzay konusunda gerçekten tarihi detaylara imza attı. Uzaya ulaşımı devletlerin tekelinden alan özel uzay şirketleri, sivil görevlere başladı ve uzayı herkese açmaya başladı.

Buna ek olarak uzaya erişimin devlet desteğinde olduğu Rusya, gün içerisinde farklı bir adım atıyor ve uzayda çekilecek ilk film için bir ekibi Soyuz roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderiyor.

BirGün’de yer alan habere göre Rusya, uzun metrajlı bu filmin tamamı değil ancak bir bölümünü çekmek içi aktrist ve bir yönetmen ile anlaşmış durumda. Bu kişilerin aktrist Yulia Peresild ile yönetmen Klim Shipenko olduğu ve deneyimli kozmonot Anton Shkaplerov ile birlikte Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden yerel saatle 18:55’de yola çıkacağı açıklanıyor.

Söylendiği kadarıyla uzay istasyonunda Peresild ve Shipenko, kozmonotların yardımıyla Rusya tarafında 10 gün boyunca çekim yapacaklar. Bu sürenin sonunda ekip istasyondan ayrılacak ve 16 Ekim’de Dünya’ya dönecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Inspiration4 görevi için Netflix özel bir belgesel çekti

Uzaya ilk defa astronot değil sivil taşıyan ve bu konuda kendisi için bir ilke imza atan SpaceX, toplam dört kişilik Inspiration4 isimli göreviyle gerçekten tarih yazdı.

Bu görevde bilmeyenler için Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski ve Dr. Sian Proctor uzaya adımlarını attı. Dünyanın etrafında üç kez dönen ekip, geçtiğimiz hafta Dünya’ya geri döndü ve sorunsuz bir iniş yaptı.

Bu görevin giriş, gelişme ve sonuç kısımlarını kapsayan Netflix imzalı bir “Countdown: Inspiration4 Mission To Space” belgeseli de çekildi. Türkçe olarak Geri Sayım: Inspiration4 Uzay Görevi isimli belgeselin detayları burada yer alıyor. Belgeseli mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

İlgili Video (İniş 1:12:20 civarında)