reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Inspiration4

SpaceX Inspiration4 görevinde yaşanan tuvalet sorunu gündem oldu

SpaceX, Inspiration4 göreviyle uzaya ilk defa sivil çıkardı ve bu kişileri sorunsuz olarak geriye getirmeyi başardı. Şimdi bu konuda yeni bir bilgi var.

Uzaya ilk defa astronot değil sivil taşıyan ve bu konuda kendisi için bir ilke imza atan SpaceX, toplam dört kişilik Inspiration4 isimli göreviyle gerçekten tarih yazdı.

Bu görevde bilmeyenler için aşağıda gördüğünüz Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski ve Dr. Sian Proctor uzaya adımlarını attı. Dünyanın etrafında üç kez dönen ekip, sabah saatlerinde Dünya’ya geri döndü ve sorunsuz bir iniş yaptı.

Elon Musk bu tarihi görev hakkında, ekip uzayda tuvalet ile alakalı bir sorun yaşadıklarını aktarmış ancak detay vermemişti. Dragon kapsülün “Cupola” adı verilen uç kısmında yer alan sorun için Jared Isaacman bilgi verdi.

Isaacman’a Crew Dragon içerisindeki tuvalette bir fan bulunuyor. Bu fanın görevi yer çekimsiz ortamdan dolayı bir çekiş oluşturmak ve dışkıların doğru yere gitmesini sağlamak. İşte görev sırasında tam olarak bu fan bozulmuş ve bu da güvenlik alarmının çalmasına neden olmuş.

Bu tuvalet sorununu çözmek adına SpaceX ile iletişime geçen Isaacman, ciddi iletişim kesintilerine rağmen sorunu belirli seviyede çözmeyi başarmış. Burada aslında tuvalet arızasından çok oluşan ciddi iletişim kesintileri dikkat çekmiş durumda.

Çünkü daha kötü bir durum olabilirdi ve ekip SpaceX ile iletişime geçemediği için eğitim almış olmalarına rağmen hayatlarını kaybedebilirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Inspiration4 görevi için özel bir Netflix içeriği de var

Görevin giriş, gelişme ve sonuç kısımlarını kapsayacak Netflix imzalı bir “Countdown: Inspiration4 Mission To Space” belgeselini mutlaka izlemenizi tavsiye ediliyor. Türkçe olarak Geri Sayım: Inspiration4 Uzay Görevi isimli belgeselin detayları burada yer alıyor. Şimdilik görev öncesi kısımlar karşımızda yer alıyor.

İlgili Video (İniş 1:12:20 civarında)