reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Copilot Pro

Türkiye’de de açıldı: Microsoft Copilot Pro küresel olarak çıkıyor

 - Güncelleme: 15 Mart 2024 09:51

İlk duyurusu geçtiğimiz aylarda yapılan ücretli Microsoft Copilot Pro küresel olarak kullanıma çıkıyor. Microsoft kendisine yeni bir gelir kapısı daha açıyor.

Microsoft Copilot Pro, aylık 20 dolarlık ücreti olan bir “kişiye özel” abonelik paketi olarak önce belirli pazarlarda kullanıma çıkarılmıştı. Sistem, “Word, Excel ve PowerPoint” gibi popüler Office uygulamalarındaki ya da Outlook ile OneNote gibi uygulamalardaki yapay zeka destekli özelliklere erişimin yanı sıra, en yeni OpenAI dil modellerine (Şu aşamada GPT-4 Turbo) öncelikli erişim, üst seviye hız / kalite ile metinden yazıya görsel oluşturma (DALL-E 3 temelli) ve kendi Copilot GPT’nizi oluşturma imkanı tanıyor. Sistem için hemen aşağıdaki tanıtım videosunu paylaşan Microsoft, yapay zeka sistemlerini işler tutmak adına çok ciddi bir sunucu harcaması yapıyor ve bu bağlamda Copilot için böyle ücretli bir abonelik büyük sürpriz olmuyor. Bu sistemi şimdi gündeme getiren ise tam 222 ülkeyi kapsayan küresel çıkışın yapılması oldu. Türkiye’de kullanıcı başına aylık 720 TL fiyatı bulunan sistem (Bir aylık ücretsiz deneme sürümü de var), zamanla büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada Microsoft, Copilot’u Windows’ta otomatik olarak açmak da istiyor. Microsoft eğer kaçırdıysanız şu an Windows 11 için yeni bir ayar seçeneği geliştiriyor. Bu ayar aktif edilirse Windows 11 PC’ler açıldığı zaman Copilot sistemi otomatik olarak açılacak yani sistem açıldığı zaman kişilerin karşısına ilk olarak Copilot çıkacak. Yapay zekâ sistemini ciddi şekilde öne çıkarmak isteyen firma, bunu yüksek ihtimalle başta yerleşik olarak açık sunacak ancak süreci isteyenler özelleştirme ayarlarından kapatabilecekler. Bu tarz adımları genel olarak iyi karşılanmayan Microsoft, eğer kaçırdıysanız geçtiğimiz aylarda gelişmiş yapay zekâya hızlı erişim için özel bir Copilot klavye tuşu da duyurmuştu.

Bundan sonra pazara sunulacak çok sayıda dizüstü klavyesinde ya da normal klavyede bir Copilot tuşu olacak. Bu “Alt” tuşunun yanında konumlandırılacak yeni tuşa basıldığı zaman OpenAI’ın dil modelleriyle desteklenen gelişmiş üretken yapay zekâ açılacak ve böylece istenilen her konuda hızlıca bilgi sahibi olunabilecek. Şirketin yaklaşık 30 yıl önce getirdiği özel Windows tuşu sonrasındaki ilk büyük adımı olan Copilot tuşu, birçok kullanıcının hoşuna gidecek izlenimi oluşturuyor. Aktarıldığı kadarıyla bu tuş Copilot’un aktif edilmediği ülkelerde işlevsiz kalmayacak, Windows’un yerleşik arama altyapısını açacak.

Microsoft Copilot Pro yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu