reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft

Microsoft AI kuruldu ve başına Mustafa Suleyman getirildi

Bugün Microsoft tarafında önemli adımlar atıldı. Yapay zeka odaklı Microsoft AI kuruldu ve başına Mustafa Suleyman getirildi.

İnanılmaz işlere imza atan Google DeepMind’ın ve InflectionAI’ın kurucu ortaklarından olan Mustafa Suleyman, yeni kurulan Microsoft AI’ın CEO’su olarak görev alacak ve şirketin yapay zeka ile alakalı tüm çalışmalarının sorumluluğunu üstlenecek. Bu konuda bir açıklama yapan Suleyman, “Microsoft’un Copilot, Bing ve Edge dahil olmak üzere tüm son kullanıcıya yönelik yapay zeka ürünlerine ve araştırmalarına liderlik edeceğim. Arkadaşım ve uzun süredir birlikte çalıştığım Karén Simonyan da bizimle olacak, harika ekip arkadaşlarımızdan birkaçı da daha sonra aramıza katılacak” dedi. Direkt olarak Microsoft CEO’su Satya Nadella’ya bağlı olacak Suleyman, yapay zeka konusunda oldukça tecrübeli bir isim ve Microsoft için şimdilik çok mantıklı bir seçim gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft biliyorsunuz son dönemde Copilot odaklı çok sayıda yapay zeka adımı atıyor. Örneğin bugün öğrendiğimiz kadarıyla önümüzdeki dönemde Windows 11 kullanıcıları, bir dosyayı üzerinde sağ tık yaparak açtıkları menüden direkt olarak Copilot’a gönderebilecek. Bu spesifik olarak “doküman” dosyalarına odaklanan özellik, kişilerin dokümandaki içeriğin hızlı şekilde özetini almasını sağlayacak ve bu imkan bazı durumlarda oldukça zaman kazandıracak. Henüz herkese açık olmayan ancak uzun zamandır test edildiği aktarılan bu özellik, elbette güzel görünüyor ve zamanla daha geniş bir kapsam kazanması bekleniyor.

Copilot sistemi için başka önemli gelişmeler de var. Örneğin geçtiğimiz günlerde ücretli Microsoft Copilot Pro küresel olarak kullanıma sunulmuştu. Kaçıranlar için Copilot Pro, aylık 20 dolarlık ücreti olan bir “kişiye özel” abonelik paketi konumunda. Sistem, “Word, Excel ve PowerPoint” gibi popüler Office uygulamalarındaki ya da Outlook ile OneNote gibi uygulamalardaki yapay zeka destekli özelliklere erişimin yanı sıra, en yeni OpenAI dil modellerine (Şu aşamada GPT-4 Turbo) öncelikli erişim, üst seviye hız / kalite ile metinden yazıya görsel oluşturma (DALL-E 3 temelli) ve kendi GPT’nizi oluşturma imkanı tanıyor.

Sistem için hemen aşağıdaki tanıtım videosunu paylaşan Microsoft, yapay zeka sistemlerini işler tutmak adına çok ciddi bir sunucu harcaması yapıyor ve bu bağlamda hizmet için böyle ücretli bir abonelik büyük sürpriz olmuyor. Bu sistemi en son gündeme getiren ise tam 222 ülkeyi kapsayan küresel çıkışın yapılması olmuştu. Türkiye’de kullanıcı başına aylık 720 TL fiyatı bulunan sistem (Bir aylık ücretsiz deneme sürümü de var), zamanla büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER