reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft

Microsoft AI başkanı Mustafa Suleyman tepki çeken bir açıklamada bulundu

Geçtiğimiz aylarda yazılım devi Microsoft tarafından yapay zeka odaklı Microsoft AI kurulmuş ve başına Mustafa Suleyman getirilmişti.

İnanılmaz işlere imza atan Google DeepMind’ın ve InflectionAI’ın kurucu ortaklarından olan Mustafa Suleyman, Microsoft tarafından kurulan Microsoft AI’ın CEO’su olarak görev almaya başladı ve şirketin yapay zeka ile alakalı tüm çalışmalarının sorumluluğunu üstlendi. Bu konuda bir açıklama yapan Suleyman, “Microsoft’un Copilot, Bing ve Edge dahil olmak üzere tüm son kullanıcıya yönelik yapay zeka ürünlerine ve araştırmalarına liderlik edeceğim. Arkadaşım ve uzun süredir birlikte çalıştığım Karén Simonyan da bizimle olacak, harika ekip arkadaşlarımızdan birkaçı da daha sonra aramıza katılacak” demişti. Direkt olarak Microsoft CEO’su Satya Nadella’ya bağlı olan Suleyman, bugün tepki çeken bir açıklama ile gündeme geldi. Bir etkinliğe katılan Suleyman, internette/web üzerinde herkese açık olarak paylaşılan içeriklerin ücretsiz olarak kopyalanabileceğini ve yeni içerik oluşturmak için rahatlıkla kullanılabileceğini söyledi. Bu durum tepkilere neden oldu çünkü bir içeriğin internete ücretsiz ya da herkese açık olarak konulması, onun herhangi bir amaç için rahatlıkla çalınabileceği anlamına gelmiyor. İçeriğin halen bir sahibi bulunuyor ve büyük dil modellerini eğitirken içeriği üretenlerden izin alınması gerekiyor. Suleyman, açık olanların rahatlıkla alınabileceği ancak yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılamayacak ayrı bir içerik kategorisi olduğunu düşünüyor. Microsoft AI başkanı sadece içeriklerinin yapay zeka modellerinin eğitiminde kullanılmasını istemeyenlerin ürettiklerini kullanmanın yasa dışı olduğunu düşünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce de ChatGPT’yi geliştiren OpenAI şirketinin CTO’su Mira Murati ses getiren bir açıklamada bulunmuştu. Murati katıldığı bir söyleşide“Bazı yaratıcılık gerektiren işler üretken yapay zeka nedeniyle ortadan kalkabilir ancak belki de onlar en başında hiç ortaya çıkmamalıydı” demişti. Murati, bazı yaratıcı rollerin doğası gereği verimsiz veya gereksiz olduğunu düşünüyor. Murati temelde bazı yaratıcı işlerin yapay zeka tarafından ortadan kaldırılmasını olumlu bir durum olarak değerlendiriyor ve “Üretken yapay zeka araçlarını eğitim ve yaratıcılık için bir araç olarak kullanmanın zekamızı genişleteceğine inanıyorum.” diyor.

Mustafa Suleyman açıklaması yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER