reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome LOG Tasarım

Android için Chrome faydalı bir özellik daha kazanacak

 - Güncelleme: 29 Haziran 2024 09:35

Android için Chrome tarayıcı kısa süre önce “Bu sayfayı dinle” özelliği kazanmıştı. İşte bu özellik için yeni bir imkan daha yolda bulunuyor.

Eğer daha önce görmediyseniz bahsettiğimiz bu faydalı özellik sayesinde sayfadaki içerikleri okumak yerine dinleyebiliyorsunuz. Getirilen imkan, özellikle telefona bakılamayacak bazı durumlar ve görme sıkıntıları yaşayanlar için faydalı görünüyor. Altyapıya müzik uygulamalarındaki gibi bir kontrol sistemi ekleyen Google, burada toplam dinleme süresini gösteriyor ve ilerletme ya da geriye alma da sunuyor. İşte bu özellik yakında arka planda dinleme özelliği de kazanacak. Bu sayede Chrome kapalı olduğunda ya da aktif olmadığı (örneğin bir sosyal medya uygulamasında gezerken) durumlarda da açılan sayfa dinlenmeye devam edilebilecek. Sunulan özellik şu anda maalesef Türkçe dil desteğine sahip değil.Bu sayfayı dinle” modunda kullanılabilen diller Almanca, Arapça, Bengalce, Çince, Endonezce, Fransızca, Hintçe, İngilizce, İspanyolca, Japonca, Portekizce ve Rusça olarak açıklanıyor. İleride Türkçe dil desteği kazanması da beklenen özellik için Google kendisi şunları aktarıyor: “Web sitelerinde okuduğunuz metni Android cihazınızda dinleyebilir ve şunları yapabilirsiniz: Okurken oynatın, duraklatın, geri veya ileri sarın. Oynatma hızını değiştirin. Tercih ettiğiniz sesi seçin. Metin vurgulama ve otomatik kaydırma özelliklerini açın ya da kapatın.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Chrome için bundan önce kullanım oranları ses getirmişti. Statcounter tarafından paylaşılan mayıs ayı verilerine göre tarayıcı pazarının en üstünde halen internet devi Google tarafından geliştirilen Chrome yer alıyor. Pazarın yaklaşık yüzde 65’ini elinde tutan tarayıcıyı pazar payı ancak yüzde 13’e ulaşan Microsoft Edge izliyor. Üçüncü sırada Apple tarafından geliştirilen Safari, dördüncü sırada Mozilla tarafından geliştirilen Firefox, beşinci sırada ise Opera bulunuyor.

Bu arada tarayıcı pazarında bu aralar ARM işlemcili modellere özel hazırlanan sürümler dikkat çekiyor. Örneğin geçtiğimiz ay Arm temelli Windows PC’ler için özel Chrome sürümü sonrasında Opera’nın özel bir ARM sürümü duyurulmuştu. Çok yakında pazara Qualcomm tarafından ARM mimarisi üzerine geliştirilen Snapdragon X Elite işlemcili birçok yeni dizüstü bilgisayar modeli çıkacak. İşte bu bilgisayarlardan önce yeni bir Chrome sürümü hazırlandı; daha sonra ise Chrome ile aynı temeli paylaşan Opera için özel ARM sürümü duyuruldu.

Bu iki yeni tarayıcı sürümü de herhangi bir ekstra katman kullanmayacağı için ARM işlemcili dizüstülerde oldukça yüksek performans sunacak ve kullanım sırasında az seviyede enerji harcayacak. ARM mimarili bilgisayarlara / işlemcilere uzun zamandır Microsoft Edge de destek veriyor, yeni dönemde kullanıcılara sunulan seçeneklerin artıyor olması sevindiriyor.

Chrome gelişmeleri bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli