reklamı kapat

POPÜLER

Chrome

Chrome için mobilde faydalı özellikler kullanıma alındı

Dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı olmayı sürdüren Google Chrome için mobilde faydalı özellikler kullanıma alındı.

Android için Chrome içindeki Google temelli aramalarda artık daha fazla “hızlı etkileşim seçeneği” çıkıyor. Örneğin bir restoran aradığınızda, arama sonuçlarında mekan ile ilgili arama, yol tarifi alma ve yorumları okuma gibi işlemleri hızlıca yapabileceğiniz kısayol düğmeleri görünüyor. Bu özellik şu anda sadece Android’de bulunuyor ancak önümüzdeki aylarda iOS için de çıkacağı açıklanıyor. “Büyük ekranlardan tam olarak yararlanmak ve arayüzü Material You tasarım dilimize uyumlu hale getirmek için iPad ve Android tabletlerdeki Chrome adres çubuğunu yeniledik.” diyen Google, popüler tarayıcıda artık gerçekten önemli kısayol önerilerini daha yukarıda gösteriyor. Android’de bir süredir sunulan trend arama önerilerini iOS’taki Chrome adres çubuğunda da göstermeye başlayan Google, hepsine ek olarak Chrome’un keşfet akışına yeni spor kartları getiriyor. Bu yeni kartlar sayesinde maç sonuçlarını takip etmek kolaylaşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android için Chrome tarayıcı kısa süre önce “Bu sayfayı dinle” özelliği kazanmıştı. Bu özellik için de yeni bir imkan yolda bulunuyor. Eğer daha önce görmediyseniz bahsettiğimiz bu faydalı özellik sayesinde sayfadaki içerikleri okumak yerine dinleyebiliyorsunuz. Getirilen imkan, özellikle telefona bakılamayacak bazı durumlar ve görme sıkıntıları yaşayanlar için faydalı görünüyor. Altyapıya müzik uygulamalarındaki gibi bir kontrol sistemi ekleyen Google, burada toplam dinleme süresini gösteriyor ve ilerletme ya da geriye alma da sunuyor.

İşte bu özellik yakında arka planda dinleme özelliği de kazanacak. Bu sayede Chrome kapalı olduğunda ya da aktif olmadığı (örneğin bir sosyal medya uygulamasında gezerken) durumlarda da açılan sayfa dinlenmeye devam edilebilecek. Sunulan özellik şu anda maalesef Türkçe dil desteğine sahip değil.

Bu sayfayı dinle” modunda kullanılabilen diller Almanca, Arapça, Bengalce, Çince, Endonezce, Fransızca, Hintçe, İngilizce, İspanyolca, Japonca, Portekizce ve Rusça olarak açıklanıyor. İleride Türkçe dil desteği kazanması da beklenen özellik için Google kendisi şunları aktarıyor: “Web sitelerinde okuduğunuz metni Android cihazınızda dinleyebilir ve şunları yapabilirsiniz: Okurken oynatın, duraklatın, geri veya ileri sarın. Oynatma hızını değiştirin. Tercih ettiğiniz sesi seçin. Metin vurgulama ve otomatik kaydırma özelliklerini açın ya da kapatın.” 

Chrome gelişmeleri bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli