reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome

Android tarafında Chrome için site takip özelliği devreye alındı

Google Chrome için masaüstünde olduğu gibi mobilde de yeni özellikler geliştiriliyor. Firma bu sefer RSS temelli beklenen bir adımı attı.

Android için Google Chrome, uzun zaman önce bir yerleşik RSS takip özelliğine de sahip olacak haberiyle ses getirmişti. RSS pazarından uzun süre önce çıkan internet devi, beklenen adımı Android sürümü için bugün attı.

Hatırı sayılır bir süredir aktif olarak test edilen özellik, kişilerin sevdikleri sitelerin RSS akışlarına direkt olarak tarayıcı içerisinde ulaşmasına imkân tanıyor. Özellik için site açıkken ayarlar üzerinden “takip et” denilmesi gerekiyor. Bu özellik spesifik olarak haber siteleri için faydalı görünüyor.

Daha önce de söylediğimiz gibi RSS için şu an en çok kullanılan uygulama Feedly. Google Reader’ın oluşturduğu boşluğu çok iyi şekilde kapatan servis, Chrome’un yerleşik altyapısına rağmen liderliği bırakacak gibi görünmüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son çıkan Chrome 94 için öne çıkanlar şunlardı

Chrome 93 sonrasında gelen 94. yeni sürüm, ilk olarak ayarlar kısmını güncelliyor. Artık tarayıcının ayarlar menüsü biraz daha sade görünüyor. Yeni sürüm ile HTTPS-First modu da aktif edilmiş durumda.

Bu yeni mod ile tarayıcı artık tüm siteleri HTTP yerine çok daha güvenli HTTPS olarak yüklemeye başlayacak ve HTTPS olmayan sitelerde büyük bir uyarı çıkaracak. Sharing Hub ile kişilerin bağlantıları kopyalamasını kolaylaştıran yeni sürüm, burada bağlantı için QR kod oluşturma özelliğini de sunuyor.

Aynı zamanda Sharing Hub üzerinden sayfa için farklı kaydet seçeneği ve yansıtma seçenekleri de sunuluyor. Sharing Hub ile ayrıca sayfaların Twitter, Reddit, LinkedIn ve Facebook temelli paylaşımı da kolaylaşıyor. Bu özellik “chrome://flags/#sharing-hub-desktop-omnibox” üzerinden aktif edilebiliyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Android’li katlanabilir telefonu