reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome

Chrome “iOS” ve “Android” için çıkan faydalı parola özelliği

Popüler internet tarayıcısı Google Chrome için bir kez daha yeni bir özellik gündemde. Bu sefer çift taraflı çıkış yapılmış durumda.

Masaüstünde olduğu kadar mobilde de çok kullanılan Google Chrome, her iki tarafta da gelişmeye devam ediyor. Popüler tarayıcı için bu sefer mobilde gelen özellik ise kişilerin güvenli parola seçmesine yardımcı oluyor. Biliyorsunuz zaman zaman büyük sitelerin veri tabanları sızdırılıyor ve burada yüzbinlerce parola açığa çıkıyor. İşte bu parolalar hacker’lar tarafından toplanıyor ve başka servislere giriş yapmak adına kullanılabiliyor. Bir kere internete sızdırılan parolayı kesinlikle hiçbir başka serviste kullanmamak gerekiyor. İşte Chrome’un yeni özelliği bu sızdırılmış parolaları almanızı ya da kullanmanızı önlüyor. Bu da gerçekten harika görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burada kullanıcı üzerinden de kontrol sağlanıyor ve Google bunların kesinlikle kayıt altına alınmadığını, kontrol sürecinin tamamen şifreli sürdüğünü aktarıyor. Google’ın süreç hakkındaki açıklaması ise şöyle: “Kayıtlı şifrelerinizin güvenliğinin ihlal edilip edilmediğini, ihlal edilmişse şifrelerinizi nasıl düzeltebileceğinizi kontrol edebilirsiniz. Bunun için Chrome Ayarları > Şifreler > Şifreleri Kontrol Et’e gidin”

Google Chrome geçtiğimiz aylarda büyük bir yasal sorunla gündeme gelmişti

Tarayıcı için Google’ın canını sıkacak bir dava söz konusu olmuştu. Bu 5 milyar dolarlık davanın arkasında, Chrome’un “Incognito Mode” yani “Gizli Mod” altında kişileri takip etmeye devam etmesi yer alıyordu. En azından davalı taraf bunu iddia ediyordu. Biliyorsunuz Incognito modu açıldığı zaman tarayıcının takip sürecini tamamen bitirmesi gerekiyor. Ancak kaynakları yaptıkları inceleme ile Chrome’un bunu yapmadığını belirtiyor. Bu da elbette gerçekse çok kötü bir durum. Google ise yaptığı açıklamada bu iddiaların gerçek olmadığını ve kendilerini kuvvetli şekilde savunacaklarını aktarmıştı.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Android’li katlanabilir telefonu