reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome

Chrome için test edilen kullanışlı sekme özelliği

Google Chrome için geliştirmeler sürüyor. Bu sefer firma çok fazla sekme ile çalışanlar için güzel bir özellik test ediyor. İşte detaylar;

Google Chrome için yapılan bu testin merkezinde açılan sekmeler arasında fare tekerleği ile gezmek yer alıyor. Bu özellik aktif edildiği zaman açık sekmeler sıkıştırılmayacak ve üstlerinde fare tekerleği ya da trackpad ile gezilebilecek. İsteyenler sekmelerin yanında eklenecek sağ / sol ok butonlarıyla da bu açık sekmeler arasında gezebilecek. Dediğimiz gibi çok fazla sekme ile çalışanlar için güzel görünen özellik dışında yakında sekmelerin üst kısımda kapladığı boyut da ayarlanabilecek. Firma burada kişilere birden fazla seçenek sunacak.

Google Chrome 88 ile kısa süre önce önemli bir güvenlik açığı kapatıldı

Yayımlanan son sürümde tarayıcıda bulunan ve hacker’lar tarafından aktif olarak kullanılan bir “zero-day” açığı kapatıldı. Bu açık için çok fazla detay yok ancak kullanıldığında etkinin oldukça büyük olduğu aktarılıyor. Chrome’un sevindirici şekilde güvenlik altyapısı sürekli olarak gelişiyor. Hatırlarsınız kısa süre önce tarayıcıya önemli bir parola özelliği gelmişti. Daha önce de açıkladığımız üzere zaman zaman büyük sitelerin veri tabanları sızdırılıyor ve burada yüzbinlerce parola açığa çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşte bu parolalar hacker’lar tarafından toplanıyor ve başka servislere giriş yapmak adına kullanılabiliyor. Bir kere internete sızdırılan parolayı kesinlikle hiçbir başka serviste kullanmamak gerekiyor. Chrome 88 ile gelen yeni imkan, bu konuda kişilere yardımcı oluyor. Kurulan yeni sistem ile kişiler Chrome’a kayıtladıkları parolalar daha önce sızdırıldıysa uyarılıyor. Kişilerin bu parolaları değiştirmesi öneriliyor ve bu işlem otomatik şekilde toplu olarak yapılıyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Android’li katlanabilir telefonu