reklamı kapat

POPÜLER

facebook akıllı saat

Facebook akıllı saat geliştiriyor; işte sürpriz gelişmeden detaylar

Donanım pazarında aktif olarak yer alan sosyal medya devi Facebook, kaynaklara göre ciddi bir akıllı saat geliştiriyor. İşte detaylar;

Elde edilen sınırlı sayıdaki bilgilere göre Facebook imzalı akıllı saat direkt olarak Android üzerine kuruluyor. Burada WearOS ihtimali de olan ancak kesin olmayan akıllı saat, firmanın tamamen kendi işletim sistemine de sahip olabilir. Çünkü Facebook’un kendi donanımları için özel bir işletim sistemi geliştirdiği de gelen bilgiler arasından dikkat çekiyor. Bir akıllı saatten beklenen temel her özelliği sunacağı aktarılan firmanın ilk akıllı saati, eğer bir aksilik olmaz ise 2022’de raflardaki yerini alacak gibi görünüyor. Firmanın gizli olarak üzerinde çalıştığı ürün, Oculus sanal gerçeklik ve Portal video cihazlarıyla bağlantılı tasarlanıyor. Facebook donanım pazarında Amazon gibi daha çok söz sahibi olmak istiyor ancak kişiler Facebook’un donanımları gizlilik / güvenlik açısından çok da fazla güvenmiyor. O yüzden akıllı saatin işi şimdiden biraz zor duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook şu sıralar sürekli Apple ile gündeme geliyor

Facebook sürekli olarak Apple’ın özelleştirilmiş reklamları engellemesini kötü bulduklarını ve bunun özellikle bünyesinde ufak işletmelere çok ciddi zarar vereceğini aktarıyor. Kişilerin “kişisel verilerini” takip edemeyecek olmasını ufak şirketler üzerinden öne çıkaran sosyal medya devi, bunun çok ciddi zarara yol açacağının üstünü tekrar tekrar çiziyor. İşte tam da bu konuda firmadan yeni bildirimler geliyor. Yakında herkesin göreceği bu iOS tarafına özel bildirimlerde firma tam olarak “sizi takip etmemize izin verin” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki bunun arkasında ne yer alıyor? Şirket bu istediğini “özelleştirilmiş reklamlar alırsınız” ve “özelleştirilmiş reklamlara dayalı iş yapan ufak işletmelere yardımcı olursunuz” maddeleriyle açıklıyor. Biliyorsunuz sırf bu mesajı kullanıcılar görmesin diye Google geçtiğimiz hafta birçok iOS uygulamasında takip sürecini sonlandırmıştı. Hatta firma bu konuda yasal bir adım da atıyor. Dev isim Apple’ın tekelci ve adil olmayan bir davranış içerisinde olduğunu belirtiyor ve bu yüzden bir dava hazırlığında bulunuyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan dikkat çeken konsept telefon