reklamı kapat

POPÜLER

Windows Notepad

Windows Notepad, yazım denetimi özelliğiyle güncelleniyor

 - Güncelleme: 22 Mart 2024 09:56

Windows 11 içindeki temel not / yazı editörü Windows Notepad, ortaya çıktığı kadarıyla yazım denetimi özelliğiyle güncelleniyor.

Birçok not / yazı / metin editörünün yıllardır sahip olduğu yazım denetimi özelliği yakında Windows Notepad için de sunulacak. Şu an test edilen ve önümüzdeki haftalarda herkese açılacak özellik, yazım hatalarını gerçek zamanlı olarak kontrol ediyor, düzeltme önerileri sunuyor ve istenirse yazım sırasında otomatik olarak düzeltme yapabiliyor. Aralarında Türkçe’nin de olduğu yüzlerce dile destek veren altyapı, biliyorsunuz Microsoft Word içerisinde uzun yıllardır yer alıyordu. Windows 11 tarafında bundan önce ise bir Copilot yeniliği ses getirmişti. Eğer kaçırdıysanız önümüzdeki dönemde Windows 11 kullanıcıları bir dosyayı üzerinde sağ tık yaparak açtıkları menüden direkt olarak Copilot’a gönderebilecek. Bu spesifik olarak “doküman” dosyalarına odaklanan özellik, kişilerin dokümandaki içeriğin hızlı şekilde özetini almasını sağlayacak ve bu imkan bazı durumlarda oldukça zaman kazandıracak. Henüz herkese açık olmayan ancak uzun zamandır test edildiği aktarılan bu özellik, elbette güzel görünüyor ve zamanla daha geniş bir kapsam kazanması bekleniyor. Copilot sistemi bu aralar gündemden düşmüyor. Örneğin geçtiğimiz haftalarda ücretli Microsoft Copilot Pro küresel olarak kullanıma sunulmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaçıranlar için Copilot Pro, aylık 20 dolarlık ücreti olan bir “kişiye özel” abonelik paketi konumunda. Sistem, “Word, Excel ve PowerPoint” gibi popüler Office uygulamalarındaki ya da Outlook ile OneNote gibi uygulamalardaki yapay zeka destekli özelliklere erişimin yanı sıra, en yeni OpenAI dil modellerine (Şu aşamada GPT-4 Turbo) öncelikli erişim, üst seviye hız / kalite ile metinden yazıya görsel oluşturma (DALL-E 3 temelli) ve kendi GPT’nizi oluşturma imkanı tanıyor.

Sistem için hemen aşağıdaki tanıtım videosunu paylaşan Microsoft, yapay zeka sistemlerini işler tutmak adına çok ciddi bir sunucu harcaması yapıyor ve bu bağlamda hizmet için böyle ücretli bir abonelik büyük sürpriz olmuyor. Bu sistemi en son gündeme getiren ise tam 222 ülkeyi kapsayan küresel çıkışın yapılması olmuştu. Türkiye’de kullanıcı başına aylık 720 TL fiyatı bulunan sistem (Bir aylık ücretsiz deneme sürümü de var), zamanla büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşabilir.

Windows Notepad yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu