reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Teams

Microsoft Teams yeni Copilot özellikleriyle güçlendiriliyor

İş dünyasında oldukça popüler servislerden olan Microsoft Teams, yeni yapay zeka odaklı Copilot özellikleriyle güçlendiriliyor.

Copilot açılımlarına aktif olarak devam eden Microsoft, bu sefer Teams tarafında bir güncelleme yapıyor. İş iletişimini kolaylaştıran Microsoft Teams, yakında sesli görüşmelerin otomatik olarak yazıya dökülmüş halleriyle yazılı sohbetleri bir araya getirebilecek ve bunlardan özetler çıkarabilecek. Bu sayede kişiler son gelişmelerden hızlı bir şekilde haberdar olabilecek, Teams içindeki Copilot asistanı da geliştirilecek. Yeni sürüm sizin yerinize farklı tarzlarda mesajlar yazabilecek (Burada şaka yapması dahi istenebilecek), yapay zeka yakında Teams sohbetlerindeki içerikten yararlanarak da yeni mesajlar oluşturabilecek. Teams Premium kullanıcılarına sesli görüşmelerin özetini çıkaran otomatik bir sistem sunacaklarını belirten Microsoft, bu özelliklerin hepsini önümüzdeki dönemde yavaş yavaş herkese açacak. Bu arada Windows 11 için de yeni bir Copilot özelliği geliyor. Önümüzdeki dönemde Windows 11 kullanıcıları, bir dosyayı üzerinde sağ tık yaparak açtıkları menüden direkt olarak Copilot’a gönderebilecek. Bu spesifik olarak “doküman” dosyalarına odaklanan özellik, kişilerin dokümandaki içeriğin hızlı şekilde özetini almasını sağlayacak ve bu imkan bazı durumlarda oldukça zaman kazandıracak. Henüz herkese açık olmayan ancak uzun zamandır test edildiği aktarılan bu özellik, elbette güzel görünüyor ve zamanla daha geniş bir kapsam kazanması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Copilot sistemi bu aralar genel olarak gündemden düşmüyor. Örneğin geçtiğimiz haftalarda ücretli Microsoft Copilot Pro küresel olarak kullanıma sunulmuştu. Copilot Pro, aylık 20 dolarlık ücreti olan bir “kişiye özel” abonelik paketi konumunda. Sistem, “Word, Excel ve PowerPoint” gibi popüler Office uygulamalarındaki ya da Outlook ile OneNote gibi uygulamalardaki yapay zeka destekli özelliklere erişimin yanı sıra, en yeni OpenAI dil modellerine (Şu aşamada GPT-4 Turbo) öncelikli erişim, üst seviye hız / kalite ile metinden yazıya görsel oluşturma (DALL-E 3 temelli) ve kendi GPT’nizi oluşturma imkanı tanıyor.

Sistem için hemen aşağıdaki tanıtım videosunu paylaşan Microsoft, yapay zeka sistemlerini işler tutmak adına çok ciddi bir sunucu harcaması yapıyor ve bu bağlamda hizmet için böyle ücretli bir abonelik büyük sürpriz olmuyor. Bu sistemi en son gündeme getiren ise tam 222 ülkeyi kapsayan küresel çıkışın yapılması olmuştu. Türkiye’de kullanıcı başına aylık 720 TL fiyatı bulunan sistem (Bir aylık ücretsiz deneme sürümü de var), zamanla büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşabilir.

 

Microsoft Teams yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER