reklamı kapat

POPÜLER

Intel Core Ultra CPU

Özel yapay zeka birimine sahip Intel Core Ultra işlemciler ve o işlemcileri taşıyan ilk dizüstü bilgisayarlar tanıtıldı

 - Güncelleme: 14 Aralık 2023 20:01

Özel yapay zeka birimine sahip Intel Core Ultra işlemciler ve o işlemcileri taşıyan ilk dizüstü bilgisayarlar tanıtıldı.

Özel yapay zeka birimine yani ayrı bir NPU’ya sahip “Meteor Lake” kod adlı yeni Intel Core Ultra işlemciler, bu konuda şirket için bir ilke imza atıyor ve bu sayede yapay zeka / makine öğrenme gerektiren birçok işlemde oldukça yüksek bir performans vadediyorlar. 2024’te birçok farklı dizüstü modeline güç verecek Intel 4 yani 7 nm temelli Core Ultra ailesinde 28W ve 15W seviyesinde çok sayıda farklı işlemci bulunuyor. Kendi içinde “H” ve “U” isim ayrımı bulunan işlemcilerin H serisinde yer alanlarında, DLSS benzeri XeSS desteğiyle beraber Intel ARC grafik birimleri entegre olarak görev yapıyor. U serisinde ise normal “Intel Graphic” grafik birimleri kullanılıyor, Core Ultra 9 185H haricindeki tüm işlemciler açıklamaya göre bugün itibarıyla pazar macerasına başlıyor. En üstte 16 çekirdek taşıyan işlemcilerden H serisinin üstündeki Core Ultra 7 165H, şirketin kendi verilerine göre AMD Ryzen 7 7840U’dan, Apple M3’ten ve Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3’ten çok çekirdekte yüzde 11 daha yüksek performans sunuyor. Ayrıca önceki nesil Core i7-1370P’ye kıyasla güç tüketiminde yüzde 25 azalma sunan işlemci, diğer Core Ultra modelleriyle benzer olarak WiFi 7 ile Thunderbolt 4 desteklerini beraberinde getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Core Ultra işlemcileri taşıyan bugün çok sayıda yeni dizüstü bilgisayar modeli duyuruldu. Örneğin Samsung tarafından Türkiye’de yüzde 99 ihtimalle satılmayacak Galaxy Book4 ailesi yeni Core Ultra işlemcileri merkeze alıyor, aynı zamanda Lenovo ve Acer gibi devler de Core Ultra’lı yeni dizüstü modelleriyle CES 2024 öncesinde dikkat çekiyor. Core Ultra işlemcili yeni dizüstü modellerinin 2024’e girmeden önce Türkiye’de satışa sunulması olası.

Intel Core Ultra işlemciler yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER