reklamı kapat

POPÜLER

New York Polis Departmanı, robot köpek Spot'u kullanacak

SWAT ekibinin Spot robotu çatışma sırasında birden fazla kez vurulmuş

ABD’de bir SWAT ekibinin kullandığı “Spot” robot modeli, çatışma sırasında birden fazla kez vurulmuş. Bu tarz robotlar belirli durumlarda hayat kurtarabiliyor.

Hyundai çatısı altında yer alan Boston Dynamics tarafından geliştirilen gelişmiş robot köpek Spot, ticari olarak satın alınabilen bir seçenek ve ABD’de birçok polis birimi tarafından aktif olarak kullanılıyor. İşte bugün tam olarak bu konuda gündeme gelen robot, aktarıldığı kadarıyla ABD’de meydana gelen bir olayda Massachusetts Eyalet Polisi tarafından kullanılmış. Olay yerine varan SWAT ekibine ateş açan bir kişinin konumu, uzaktan kontrol ile devreye alınan “Roscoe” adı verilen Spot ile tespit edilmiş. Silahlı kişinin bulunduğu zemin katından kaçırılmasına ve aldığı darbe sonrasında yere devrilmiş olsa da kalkarak tekrar suçlunun peşine düşülmesine de imkan tanıyan Roscoe, bu süreçte karşısına çıkan merdivenlerde de herhangi bir sorun yaşamamış. SWAT ekipleri daha sonra göz yaşartıcı gaz kullanarak bahsi geçen adamı etkisiz hale getirmiş ve silahlı kişi o noktada teslim olmak zorunda kalmış. Aktarıldığı kadarıyla Spot gerçek bir görev kapsamında ilk defa vurulmuş (Üç farklı yerden vurulduğu ve anlık olarak kullanılmaz hale geldiği belirtiliyor).

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spot geçtiğimiz aylarda New York Polis Departmanı tarafından da işe alınmıştı. NYPD bu amaç için iki farklı robotu 750 bin dolara satın aldı ve bunları sadece rehine ile diğer kritik durumlarda kullanmaya başladı. Departman şefi belirli amaçlar için robot kullanımı özelinde, “Robotlardan korkamayız. Bazı insanlar buna karşı çıktığı için daha önce geri adım attık ama ben böyle çalışmıyorum. Ben şehir için neyin en iyi olduğuna bakarak hareket ediyorum.” açıklamasını yapmıştı.

Spot bizim gündemimize en son OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT ile gerçek anlamda konuşmaya başlamasıyla gelmişti. Spot eğer kaçırdıysanız geçtiğimiz aylarda üretken yapay zeka destekli sohbet botu ChatGPT üzerinden konuşabilen bir tur rehberi haline getirildi. Bunun için aşağıda izleyebileceğiniz videoyu paylaşan firma, hazırlanan prototip özelinde yaptığı açıklamada, “Gelişmiş dil modellerinin robotik uygulamalarına bir örnek oluşturmak adına ChatGPT ile entegre edilen Spot merkezli bir robot tur rehberi oluşturduk” dedi.

Kendisine sorulan soruları algılayabilen ve belirlenen sınırlar çerçevesinde cevaplar verebilen robot, konumlandırıldığı alanı eğlenceli bir şekilde tanıtmak ve gezdirmek adına iyi bir iş ortaya koyuyor, gelecek için gerçekten ilginç potansiyel kullanım senaryoları ortaya koyuyor.

Robot köpek Spot yanında bu da ilginizi çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri