reklamı kapat

POPÜLER

Arc Search

Arc Search tarayıcı için çok ilginç bir arama altyapısı çıktı

 - Güncelleme: 23 Mayıs 2024 17:15

Farklı bir deneyim isteyenler için hazırlanan ve genel olarak çok beğenilen iOS tarayıcısı Arc Search ilginç bir özellik kazandı.

Kısa süre önce Mac sonrasında Windows için de çıkan Arc tarayıcının arkasındaki The Browser Company tarafından hazırlanan Arc Search, artık “Call Arc” isimli bir özellik ile geliyor. Resmi tanıtım videosunu aşağıda izleyebileceğiniz bu özellik sayesinde Arc ile telefonla görüşür gibi iletişim kurulabiliyor. Bu altyapı üretken yapay zekadan güç alıyor ve direkt olarak “arama/cevap alma” amacı taşıyor. Peki bu özellik tam olarak nasıl çalışıyor? Arc Search uygulamasını açıp iPhone’u kulağınıza götürdüğünüz anda sistem söyleyeceklerinizi dinlemeye başlıyor, bulduğu cevapları size ahize üzerinden sesli olarak aktarıyor. Yani tarayıcı ile artık adeta bir arkadaşınızla telefon görüşmesi yapar gibi arama gerçekleştirebiliyorsunuz. Gerçekten çok ilginç görünen ve iPhone’ların yakınlık sensörü üzerinden güzel çalışan altyapı, alanda ses getirmeyi başarıyor. Uygulama bundan önce ise yapılan güncellemeyle ilk olarak sesli arama özelliğine kavuşmuştu. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bunun için elbette mikrofon erişim iznine ihtiyaç duyan tarayıcı, aynı zamanda kullanıcılarına artık iki farklı boyutta araç takımı sunuyor. Bu sayede tarayıcıya direkt olarak ana ekrandan hızlı erişim sağlanabiliyor, son güncelleme kapsamında “Sayfa Yakınlaştırma” ve “Masaüstü Sitesini İste” seçenekleri de öne çıkarılıyor (Açılan sayfanın sağ altındaki yukarıya bakan ok butonunda yer alıyorlar).

Apple Avrupa dışında izin vermediği için Safari ile aynı temeli paylaşan Arc Search ile özellikle aramaya odaklayan ve bu konuda, “Safari ve Chrome’a göre arama yapmak 2 kat daha hızlı” açıklamasını yapan firma, bunda gerçekten yalan söylemiyor, tarayıcıyı açtığınız an karşınıza arama sayfası çıkıyor. Türkiye’den de elde edilebilen uygulama, özellikle “Browse for me” özelliği ile öne çıkıyor. Bu yapay zeka destekli özellik kapsamında tarayıcı bilgi almak istediğiniz konuda kendisi bir arama gerçekleştiriyor ve sonuçları özel bir arayüzde şık şekilde karşınıza getiriyor.

İstenirse elbette Google temelli normal arama da yapılabilen tarayıcı, sayfalardaki okuma deneyiminizi olumsuz etkileyebilecek birçok içeriği otomatik olarak engelliyor. İstenirse varsayılan tarayıcı yapılabilen Arc Search, açık sekmeler arasında hızlı ve akıcı bir geçiş sunuyor. Herhangi bir hesap girişi yapmadan kullanılabilen tarayıcı, hesap girişi yapılırsa “Arc Anywhere” altyapısı üzerinden Mac/Windows’taki Arc tarayıcı ile anında sekme senkronizasyonu yapıyor. Dikkat çeken mobil tarayıcı halen şimdilik sadece iOS’ta yer alıyor ve ücretsiz olarak buradan elde edilebiliyor.

Arc Search tarayıcı yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER