reklamı kapat

POPÜLER

Arc

Sevilen tarayıcı Arc için Windows macerası sonunda başladı

 - Güncelleme: 30 Nisan 2024 17:24

Mac tarafında genel olarak çok sevilen Arc tarayıcı için Windows macerası başladı. Firma bugün ana çıkışı gerçekleştirdi.

Mac için direkt olarak buradan ücretsiz şekilde elde edilebilen Arc tarayıcıyı için ilk Windows beta davetiyeleri geçtiğimiz aylarda gönderilmişti. Bugün ise sonunda herkese açık ana çıkış yapıldı. Windows 11 için buradan elde edilebilen tarayıcı, Windows tarafı için de Swift temelinde hazırlanmış durumda. Bu konuda, “Windows için Arc tarayıcı Swift ile geliştirildi ve kodun büyük bir kısmı macOS ile paylaşılıyor. Kod tabanımız da artık çapraz platform olduğundan gelecekteki çift taraflı özellik çıkışı kolaylaşacak!” açıklamasını yapan firma, dikey sekme temelli tarayıcısı ile her seferinde ses getiriyor. The Browser Company tarafından geliştirilen tarayıcı Arc, bundan önce interneti ya da daha spesifik olarak internet sitelerini kişiselleştirme konusunda dikkat çekici bir adım atmıştı. Tarayıcı için geçtiğimiz yıl içinde Boosts 2.0 adı verilen bir altyapı duyuran ve kullanıma alan firma, bu özellik sayesinde kişilerin internet sitelerinin arka plan rengini, font rengini, font boyutu ve font tipini basit şekilde değiştirmesine imkân tanıyor. Firma bu kapsamda “Zap” adı verilen bir özelliği de sunuyor. Bu özellik sayesinde internet sitelerindeki istenmeyen bölümler tamamen ortadan kaldırılabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Örneğin “zap” aracı sayesinde X’teki “Twitter Premium” bölümünü ya da YouTube.com’daki “Shorts” kısmını kalıcı olarak saniyeler içerisinde kaldırabiliyorsunuz. Sürekli ziyaret ettiğiniz internet sitelerinin sevmediğiniz yanlarını kendiniz için gizleminizi sağlayan özellik, yaptığınız kişiselleştirmeleri başkalarıyla paylaşmanıza da izin veriyor. Bunun için burada ulaşabileceğiniz “Boost Gallery” isimli özel bir sayfa hazırlanmış durumda. Boosts 2.0 aracı ile siteler üzerinde istenirse JavaScript kodları ile kalıcı değişiklikler de yapılabiliyor ancak bu değişiklikler güvenlik riskleri nedeniyle Boost Gallery içerisine konulamıyor.

Arc tarayıcı yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu