reklamı kapat

POPÜLER

Apple M2 Max

Project ACDC: “Apple yapay zeka odağında kendi sunucu işlemcisini geliştiriyor”

WWDC24 kapsamında büyük yapay zeka duyuruları yapacak Apple bir kez daha söylendiği kadarıyla yapay zeka odağında kendi sunucu işlemcisini geliştiriyor.

“Apple Silikon” ve “A” serisi işlemcileriyle büyük bir başarıya ulaşan Apple, bugün bir kez daha gündeme getirildiği kadarıyla işlemci konusunda sunucu tarafına da odaklanıyor. Sayıları sürekli olarak artan üretken yapay zeka sistemlerinin yüksek güç ihtiyacını gören şirket, gelecekte sunucu işlemcileri için Nvidia ya da AMD gibi devlere bağımlı kalmamak adına, Microsoft ve Meta’nın yolundan gidiyor ve kendi yapay zeka odaklı sunucu işlemcisini geliştiriyor. Daha önce TSMC’nin 3nm üretim sürecinden çıkarılacağı ve 2025’in ikinci yarısında seri üretime alınacağı söylenen işlemcinin, şirket içinde direkt olarak ACDC (Apple Chips in Data Center) projesi altında geliştirildiği aktarılıyor. Teknoloji devi Apple bundan önce yapay zeka özelinde Fransa merkezli Datakalab firmasını da satın aldı haberiyle gündeme gelmişti. Son dönemde büyük yapay zeka çalışmaları yapan Apple, bu bağlamda elini Fransa merkezli Datakalab firmasıyla da güçlendirmiş olabilir. Halen bu kapalı kapılar ardında aralık ayında tamamlandığı aktarılan satın alımı iki taraf da onaylamıyor ancak haberi geçen kaynaklar kendinden çok emin görünüyor. Yapay zeka ve bilgisayar görüşü sistemleri üzerinde çalışan Datakalab’ın iki kurucusu söylendiği kadarıyla Apple’a geçmiyor ancak diğer çalışanların Apple’ın yapay zeka çalışmalarına destek vereceği / verdiği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapay zeka sistemlerini cihazlarda yerleşik çalışır formda hazırlanan aktarılan ve bu Apple için çok önemli olan Datakalab, 2020’de Fransız hükümetiyle işbirliği yaparak insanların maske takıp takmadığını kontrol etmek üzere Paris ulaşım sistemlerine yapay zeka araçları yerleştirmiş bir firma konumunda yer alıyor. Daha önce Disney’le de çalıştığı aktarılan şirkette, 20 civarında çalışan bulunuyormuş. Apple tarafına yönelik sağlam kaynak Mark Gurman’a göre iOS 18, cihazlarda yerleşik olarak çalışacak bir “LLM” ile geliyor olabilir.

Apple haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması