reklamı kapat

POPÜLER

Apple Vision Pro

Apple Vision Pro için resmi YouTube uygulaması yok ancak alternatifler geliyor

Apple Vision Pro için resmi bir YouTube uygulaması çıkmadı. Ancak bir geliştirici bu eksiği “Juno” uygulaması ile kapattı.

Apple Vision Pro için bugün ABD merkezli resmi satış başlıyor. 256 GB için 3.499 dolar, 512 GB için 3.699 dolar, 1 TB dahili depolama içinse tam 3.899 dolar olan model, kısa süre önce öğrendiğimiz kadarıyla Teams, Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote ve Loop gibi Microsoft servisleri için hazırlanan resmi uygulamalara erişim sağlayabilecek. Dün bu konuda bir açıklama yapan Apple CEO’su Tim Cook’a göreyse başlık için başlangıçta tam 600 farklı özel uygulama sunulacak. iPad uygulamalarına da uyumlu olan Vision Pro ile kişiler toplamda 1 milyondan fazla uygulamaya erişim sağlayabilecek ve bu sayıda düzenli şekilde artacak. Ancak bu uygulamalar arasında bir resmi YouTube uygulaması olmayacak. Google’ın çok sürpriz şekilde es geçtiği ürünün YouTube eksiğini, hazırladığı Reddit uygulaması Apollo ile tanınan Christian Selig kapatacak. Ürün için 5 dolarlık bir “Juno” isimli uygulama hazırlayan Selig, bu konuda birçok kişiyi memnun edecek. YouTube’a Vision Pro sahipleri isterlerse yerleşik Safari üzerinden de erişim sağlayabilecek ancak ideal deneyim Juno gibi uygulamalarda elde edilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaçıranlar için Apple Vision Pro neden bu kadar pahalıya satılıyor? Ürün pahalı çünkü birim başı üretim maliyeti gerçekten çok yüksek seviyede yer alıyor. Alana premium bir seçenek ile girmek isteyen Apple, bu yüzden modelde olabilecek en kaliteli malzemeleri kullanıyor. Şimdilik halen net bir üretim maliyeti açıklanmıyor ancak her bir ürünün Apple’a 2 bin dolar üstünde bir maliyet çıkardığı tahmin ediliyor. En baştan maliyeti yüksek alüminyum bir gövde üzerine kurulan ürün, önünde aynı zamanda bir lens olarak da görev yapan devasa bir kavisli cam kullanıyor.

Sadece bu camın bile çok yüksek bir maliyet yarattığı aktarılıyor, modelde buna ek olarak inanılmaz yüksek kaliteli iki adet micro-OLED ekrana (Toplam 23 milyon piksele sahip) yer veriliyor. Bu özel olarak Sony tarafından üretildiği söylenen ekranların da çok pahalı olduğu biliniyor, model bunlara ek olarak bünyesinde çok sayıda kamera ve sensör barındırıyor. Baktığımız zaman cihazın önünde iki adet ana kamera, iki adet yan kamera, dört adet aşağıya bakan kamera, IR ışık sensörleri, LiDAR ve iPhone’lardaki Face ID’ye de güç veren TrueDepth kamera sistemi yer alıyor.

Bunlar direkt olarak dışta olanlar. Ürünün içerisinde ise dört adet IR kamera ve LED ışık sensörleri bulunuyor. Bu donanımlar sayesinde biyometrik güvenlik için İris tarama yapabilen ve aynı zamanda ses, el ve göz hareketleriyle kontrol edilebilen ürün, dış kameralar ile üç boyutlu görüntüler kayıt altına alabiliyor. Modelin maliyetini artıran bir diğer unsur ise çift işlemci kullanımı oluyor. Apple Vision Pro gücünü esas olarak Apple imzalı “M2” işlemciden alıyor, başlıkta sırf sensör verileri için ayrıca bir Apple imzalı “R1” işlemciye yer veriliyor.

Yerleşik olarak yüksek kaliteli hoparlöre, kişilerin gözlerini simüle ederek gösteren dışa dönük ikinci ekrana, mikrofonlara ve harici bir bataryaya da sahip olan cihaz, yüksek kaliteli kafa bağlantı aparatları derken pazardaki birçok AR/VR başlıktan 3-4 kat daha yüksek bir parça maliyeti ortaya çıkarıyor. Bunun üstüne elbette Apple’ın yüksek ihtimalle diğer ürünlere oranla düşük tutulan kârı ekleniyor, buna ek olarak karma gerçeklik başlığı için çok ciddi içerik ve reklam kampanyaları da fiyatı artıran giderler arasına giriş yapıyor.

Apple Vision Pro yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition