reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye ile Hollanda arasındaki gerginlik Twitter’a taşındı

Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan siyasi gerginliğin yansıması bugün Twitter’da yer buldu. İsmi henüz açıklanmayan bir hack grubu tarafından ele geçirilen yabancı hesaplardan #Nazialmanya ve #Nazihollanda etiketiyle tweet atıldı.

Dijital ortama sıçrayan gerginlikle beraber hackerlar onaylanmış veya yüksek profilli Twitter hesaplarını ele geçirerek önceden hazırlanmış olan Türkçe bir tweet’i beraberinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için hazırlanan YouTube videosuyla seri şekilde paylaştı. Aynı anda bu kadar fazla hesaba ulaşımın ise Twitter için geliştirilmiş olan Hollanda merkezli Twitter Counter uygulaması üzerinden yapıldığı düşünülüyor. İstatistik uygulaması olan Counter, kendine bağlı olan hesaplar üzerinden tweet atma iznine sahip. Hal böyle olunca Counter’ın ele geçirilmesiyle beraber bu programı kullanan tüm hesaplara erişim sağlanmış oluyor.

Twitter üzerinden açıklama yapan Counter uygulaması, Twitter’daki tüm aktivitelerini durdurduğunu açıkladı. Bu dakikadan sonra benzer şekilde bir tweet paylaşımı olursa kendi platformlarıyla alakalı olmadığını belirten uygulama, servisin hacklendiğini de doğruladı.


Hesaplardan paylaşılan mesaj ise Nazi sembollerinden gamalı haç ile başlıyor. “#Nazialmanya #Nazihollanda Bu size ufakbir #OSMANLITOKADI #16Nisan da görüşmek üzere Nemi yazdım Türkçe ÖĞREN #RT” mesajını içeriyor. Bu mesajın paylaşıldığı sayfalar arasında Uluslararası Af Örgütü, İngiltere Sağlık Bakanlığı, Forbes, Borussia Dortmund, UNICEF USA, Duke Üniversitesi ve BBC North America gibi pek çok hesap bulunuyor. Toplamda kaç hesabın etkilendiği şimdilik belirsizliğini koruyor. Hacklenme olayını ise henüz herhangi bir grup üstlenmedi.

İLGİLİ HABERLER