reklamı kapat

POPÜLER

Gmail

Gmail’de eski e-postaları otomatik silme [Nasıl yapılır?]

Kullanıcılara sunduğu filtrelerle kolaylık sağlamaya çalışan Gmail, ne yazık ki belirli e-postaları otomatik silmek için bir özellik sunmuyor. Ancak neyse ki bu iş için de bir eklenti var.

Düzenli olarak yüklü eklentiler içeren e-postalar alıyorsanız ve aktif bir Drive kullanıcısıysanız, gereksiz e-postalar Drive alanınızı işgal ediyor olabilir. Özellikle alanı genişletmeye de niyetiniz yoksa, Gmail’de bir temizliğe girişmek gerekiyor. Gmail, belli başlı filtreleme yöntemleriyle kendince bir kolaylık sunmaya çalışıyor. Ancak hizmetin Microsoft Outlook’un aksine “otomatik temizle” özelliği bulunmuyor. Yani belli bir tarihten önceki e-postaları otomatik silmek için Gmail içinde bir aksiyona girmek mümkün olmuyor. Email Studio eklentisi ise tam olarak bunun için geliştirilmiş. G Suite’te indirilmeye sunulan bu eklenti sayesinde, e-posta kutunuzu derli toplu hale getirmek kolaylaşıyor.,

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelişmiş özellikler

Bu eklentiyle beraber belli başlı kişilerden gelen bir ayı geçkin e-postaları otomatik silmek mümkün oluyor. Aynı şekilde belirlediğiniz bir klasöre düşen e-postalar da bu şekilde temizlenebiliyor. 3 ayı geçkin okunmamış e-postalar “Okundu” olarak işaretlenip arşive alınabiliyor. Çöp kutusunu ise 30 günde bir yerine 2 günde bir boşaltmak mümkün oluyor.

Eklentiyi buradan indirebilirsiniz. İndirdikten sonra masaüstüne e-posta hesabınızı açıp herhangi bir e-postaya girdiğinizde sağ kolonda Email Studio eklentisi görünür hale geliyor. Daha sonra bu eklenti içinde hesabınızı açıp istediğiniz ayarları yönetmeye başlayabiliyorsunuz. Burada Email Clean Up seçeneğinden eski mesajları otomatik silmeyi seçebilirsiniz. Bu seçenek aynı zamanda spam haline gelen aboneliklerden de çıkmanızı sağlıyor. Eklenti Android uygulamasında da çalışıyor. Kurulum videosunu haberin üzerinden izleyebilirsiniz.