reklamı kapat

POPÜLER

Apple Netflix

Çıkış tarihi ve tüm detaylarıyla Apple’ın Netflix rakibi servisi

Netflix rakipleri arasında merakla beklenen iki isim var: Disney ve Apple. Disney, Captain Marvel ile açılışa hazırlanırken, Apple’ın da çevrim içi yayın servisi için ufukta bir zaman göründü.

Netflix çevrim içi yayın servisleri arasındaki savaşta tahtını şimdilik korumaya devam ederken Disney ve Apple da işleri hızlandırıyor. Bildiğiniz gibi Disney, Captain Marvel ile beraber yeni servisini kullanıma sunacağını daha önce açıklamıştı. Bu durumda Apple için de zaman giderek kısıtlı hale geliyor. Çünkü kullanıcılar aynı anda tüm servislere abone olmak istemiyor. Kısacası pastadan ne kadar erken pay kapılabilse o kadar iyi! The Information‘ın haberine göre ise Apple’ın servisi için fazla beklemeyeceğiz gibi görünüyor. iPhone üreticisi hazırlıkları tamamlamak üzere.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

100’ün üzerinde ülkede kullanılabilecek

iPhone üreticisinin Netflix rakibi yayın servisinin 2019’un ilk yarısında hayata geçmesi planlanıyor. Tek başına bir uygulama şeklinde olabileceği gibi standart TV uygulaması içine de dahil edilebileceği belirtilmiş. İlk aşamada Amerika’da çıkışını gerçekleştirdikten birkaç ay sonra da 100’ün üzerinde ülkede kullanılabilir hale geleceği söyleniyor. Bu da servisin kısa sürede global olarak erişime açılarak hızlı bir şekilde tüketiciye ulaşmak istediğini gösteriyor. Orijinal yapımların yanı sıra üçüncü parti servislere de erişim sunacağı belirtilen yayın servisi Amazon’un Channels özelliğine benzer bir şekilde kendi içinde bağımsız kanallara da abonelik sunacak. Yani durumu örneklendirmek gerekirse Apple’ın çevrim içi yayın servisi üzerinden HBO’ya ayrıca abone olup Game of Thrones izleyebileceksiniz. Tabii HBO’nun olup olmayacağı kesin değil, sadece örnek olarak bahsettiğimizi belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın sadece 2018 yılında özel içerikler için 1 milyar dolar harcadığı biliniyor. Netflix aynı yıl 8 milyar dolarlık yatırım yapmıştı. Apple’ın Oprah Winfrey ile birkaç yıllık anlaşma yaptığı, La La Land yönetmeni Damien Chazelle’den bir dizi sipariş ettiği, Hunger Games tarzı See isimli bir projesi olduğu, M. Night Shyamalan‘dan bir korku serisi istediği de açıklananlar arasında. Isaac Asimov‘un Vakıf Serisi’ni satın aldığını da hatırlatalım. Servis her ne kadar ortaya henüz gözle görülür bir iş çıkarmamış olsa da, şimdiye kadar açıklanan planların çok iddialı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu onu Disney ve Netflix gibi rakiplerin önüne geçirebilir mi, işte bunu zaman gösterecek. Ayrıca fiyatlandırma konusunda da hala net bir bilgi olmadığını ekleyelim.

İlginizi çekebilir

Netflix’in Türkiye için ekim programı