reklamı kapat

POPÜLER

Netflix tahtını sarsmak için Apple TV+'a harcanan bütçe

Netflix tahtını sarsmak için Apple’ın harcadığı uçuk bütçe

Amazon, Disney, HBO, Hulu ve daha da önemlisi Netflix gibi isimlerle yarışmak için Apple kesenin ağzını yarın yokmuş gibi açıyor.

Disney kasım ayında Netflix rakibi servisini yayına sokmak için gün sayarken; Apple da geri sayımı başlatanlardan. Ancak Apple’ın Disney’e kıyasla büyük bir eksisi var: İçerik. Disney halihazırda pek çok içeriğe sahip ve bunlarla bir anda dolu bir kütüphane oluşturabiliyor. Apple’ın bunun için “özel içerik” açısından sıfırdan başlaması gerekiyor. TV+ servisi duyurulduğunda peşi sıra tanıtılan bir avuç özel içerik ardından şimdi Financial Times, iPhone üreticisinin bu içerikler için ne kadar para harcadığını ortaya seriyor. Habere göre Apple’ın çevrim içi yayın servisi için harcamaları 6 milyar dolara ulaşmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix karşısında Apple her bir projeye milyon dolarlar akıtıyor

Bu devasa bütçeye nasıl bir avuç şey duyuruldu?” diye düşünebilirsiniz. Ancak Apple’ın tanıttığı tüm içerikler yüksek profilli yapımlardan oluşuyor. Net sayılar ne yazık ki verilemiyor ancak örneğin Jennifer Aniston, Reese Witherspoon ve Steve Carrell’ın buluştuğu komedi/drama türündeki The Morning Show‘un iki sezonunun Apple’a 300 milyon dolara mal olduğu belirtiliyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda da Jason Momoa‘nın başrolü üstlendiği dizi See için her bir bölüm başına 15 milyon dolar harcadığını belirtmiştik. Bu da diziyi daha ilk sezonundan Game of Thrones’un final sezonundan daha pahalı bir yapım haline getiriyor. O projenin detaylarını buradaki haberimizden okuyabilirsiniz. iPhone üreticisinin ufukta Oprah Winfrey ve Steven Spielberg’le işleri de bulunuyor. Ancak şimdilik bunlara dair daha detaylı bilgiler açıklanmış değil. Bir de hiç duyamadığımız projeler var tabii…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelelim fiyatlandırmaya. Disney+ gibi kasım ayında yayın hayatına geçiş yapması beklenen Apple TV+’ın şimdilik fiyatı net değil. Ancak dedikodular aylık 9,99 doları işaret ediyor. Burada da ilginç bir rekabete giriyoruz. Disney+ da 12 Kasım da yayın hayatına başlıyor ve yakın zamanda Hulu ve ESPN’i içeren 12,99 dolarlık bir paket duyurmuş durumda. Tek başına servisin temel izleme ücreti ise aylık 6,99 dolar. Bu ikili arasında Netflix tarafının aylık ücreti ise Amerika’da temel izleme seçeneğinde 8,99 dolar olarak görünüyor. Apple’ın TV+’ın dışında TV servisinde barındırdığı diğer kanallarla beraber bir paket sunup sunmayacağı ise şimdilik belli değil.

İlginizi çekebilir

Netflix’in ağustos 2019 ajandası