reklamı kapat

POPÜLER

Netflix Apple kararı

Netflix CEO’sunun kesin bir dille açıkladığı Apple kararı

Netflix CEO’su Reed Hastings, Los Angeles’ta düzenlenen etkinlikte platformun geleceğine yönelik açıklamalarda bulundu.

Apple‘ın 25 Mart‘ta gerçekleşecek olan etkinliği öncesi Netflix, Los Angeles’ta bir basın toplantısı düzenledi. Bu toplantıda görüşülen konular arasında ise gelecek hafta tanıtılacak Apple servisi de bulunuyordu. Orijinal içeriklerini hazırlamaya devam eden Apple, muhtemelen ilk etapta ağırlıklı olarak üçüncü parti içeriklerle kullanıcılarla buluşacak. iPhone üreticisinin Amazon Prime Video gibi üçüncü parti içerik üreticileriyle anlaşmalı seçilmiş abonelikleri de platforma dahil etmesi de beklentiler arasında. Amazon’un listesinde HBO, Showtime, Cinemax ve Starz gibi isimler olduğunu belirtelim. Netflix ise listenin bir parçası değil. Peki popüler çevrim içi yayın servisi bu işin neresinde? Reed Hastings, Apple’ın tanıtmaya hazırlandığı servisin bir parçası olmayacağını kesin bir dille açıkladı. Ay sonunda Apple’ın duyuracağı “içerik üretici” listesinde popüler çevrim içi platform yer almayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tüm aboneliklere hükmeden tek abonelik

Kullanıcılar esasen ayrı ayrı pek çok servise abone olmak istemiyor. Tek bir abonelik gerçekleştirip o abonelik üzerinden belki “kiralama” yöntemi ya da farklı “paket seçenekleriyle” diğer içeriklere sahip olmak halihazırda daha mantıklı geliyor. Çevrim içi yayın savaşlarında her üreticinin kendi servisini çıkarması, tüketici için içinden çıkılmaz bir durum oluşturmaya başlıyor. Netflix’in Amazon veya Apple gibi bütçe konusunda hemen hiç sıkıntı çekmeyecek rakipler karşısında işi zor. Hastings, “İçeriklere kaynak sağlamak zorlaşacak.” diyerek durumu özetliyor aslında. Zira herkes “en iyi orijinal içerik” için kesenin ağzını açacak.

İlk etapta bir şey söylemek ise zor. Bu yıl Disney de kendi servisiyle pazardaki rekabete dahil olacak. Bir diğer büyük duyuru ise 25 Mart’ta Apple’dan gelecek. İçerik savaşlarında ikinci perdeye doğru hızla ilerliyoruz gibi görünüyor. Netflix tek başına ayakta kalma çabasına ise devam edecek gibi.

İlginizi çekebilir

Hakan: Muhafız 2. sezon duyurusu