reklamı kapat

POPÜLER

Netflix Apple iPhone

Netflix’in yeni aboneleri etkileyecek Apple kararı

Popüler video yayın servisi Netflix, Apple mağazasındaki mobil uygulamasından abone olma özelliğini kaldırdı. Firma gelirini Apple’la paylaşmak istemiyor.

Netflix, mobil uygulama cephesinde hayli karlı bir yılı geride bıraktı. App Store’un “yükselen uygulamalar” listesinde başı çeken platformun kullanıcıları iOS uygulaması ile abonelik gerçekleştirebiliyordu. Nitekim 2018 yılı içinde iOS uygulaması üzerinden firmanın kazancı 853 milyon dolar olarak gösteriliyor. Ancak elde edilen kazancın tamamı Netflix’in kasasına girmiyor. iOS üzerinden satış yapan tüm uygulamalardan komisyon alan Apple, basit bir hesapla Netflix’in 2018 yılı kazancının yaklaşık 256 milyon dolarına sahip oluyor. Bugüne kadar uygulaması üzerinden elde ettiği gelirleri 1,5 milyar doları aşan Netflix ise buna bir dur demeye karar vermiş gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uygulama içi abonelik satışı kaldırıldı

Platforma ilk kez abone olan ya da aboneliğini iptal ettirdikten sonra geri dönmek isteyen iOS kullanıcıları artık aboneliklerini mobil uygulama üzerinden gerçekleştiremeyecek. Böylelikle platform, mobil tarafından gelen kazancı paylaşmayı reddediyor. Kullanıcılar ise aboneliklerini doğrudan çevrim içi servisin kendisi üzerinden gerçekleştirebilir elbette. Netflix’in bu özellikten vazgeçmesi App Store gelirinde de düşüş anlamına geliyor. Çevrim içi platformun günlük 2,4 milyon dolar getirdiği, Apple’ın da platformun App Store’da yayınlanması karşılığında günlük yaklaşık 700 bin dolar kazandığı tahmin ediliyor.

Platform Play Store için bu özelliği Mayıs 2018‘de kaldrımıştı. Her iki platformda da daha önceden aboneliğiniz bulunuyorsa, ödemeleri platform üzerinden yapmaya devam edebilirsiniz. Ancak yeni abone olanlar ya da platforma geri dönmek isteyen eski aboneler için bu ödeme sistemi hem Play Store hem de iOS’te tamamen kaldırılmış durumda.

İlgili video

Platformda yayınlanan Black Mirror: Bandersnatch filminin fragmanı