reklamı kapat

POPÜLER

Netflix Apple AirPlay desteğini çekmesi

Netflix’in tartışmalı Apple sınırlandırmasının arkasındaki sebep

Geçtiğimiz günlerde Apple kullanıcıları için yepyeni bir kısıtlama getiren Netflix, söz konusu kısıtlamanın alınmasının sebeplerini açıkladı.

Netflix ve Apple arasında esen soğuk rüzgarlar bir süredir kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Popüler çevrim içi yayın platformu ilk olarak iOS içi abonelik satışlarını keserek, Apple’a herhangi bir şekilde kazancından pay vermeyeceğini açıklamıştı. Daha sonra Amazon Prime Video ve Hulu gibi rakiplerine kıyasla Apple TV servisinde yer almayacağını da, servisin yenilenen deneyimi tanıtılmadan önce duyurarak net duruşunu ortaya sermişti. Firmanın iOS kullanıcıları için getirdiği yeni sınırlandırma ise AirPlay özelliğine desteği kesmesi. AirPlay özelliği kullanıcıların görüntüleri telefonlarından televizyona aktarmalarına yarıyordu. Bu özelliği desteklememeye başlamasının sebebi olarak ise Netflix’in üzerinde çalıştığı hatta Türkiye’de de testine başladığı yeni abonelik sistemi olduğu düşünülmüştü. Türkiye’de 7,99 TL fiyatla test edilmeye başlanan bu Mobil isimli yeni abonelik alternatifi, firmanın Temel paketinin sadece ama sadece telefon ve tabletlerle kullanılmasına imkan tanıyor. Temel paketteki tüm özelliklere sahip olan bu paket yarı fiyatına sadece mobilden erişilebiliyor. Firmanın yaptığı son açıklama ise durumun bu olmadığına işaret ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kullanıcı deneyimi için

Netflix’in Verge‘e verdiği açıklama şu şekilde: “Biz abonelerimizin en gelişmiş deneyime ulaşacağından emin olmak istiyoruz. AirPlay desteğinin üçüncü parti cihazlara gelmesiyle beraber bizim için kullanıcıların hangi cihazı kullandığını (Apple TV mi yoksa başka bir cihaz mı) ayrıt etmek ve deneyimlerini bu yönde geliştirmek imkansız bir hal alıyor. Bu sebeple Netflix’in AirPlay desteğini kesmesine karar verdik. Abonelerimiz Apple TV ve diğer cihazlardaki Netflix uygulamaları üzerinden içeriklere erişmeye devam edebilir.

Bu açıklamayla beraber popüler çevrim içi yayın platformu aslında sebebin yeni Mobil paket olmadığını dile getiriyor. İzleme deneyiminde yaşanacak bir sorun olması durumunda izlenilen platformun belirlenemeyeceği gerekçesiyle alınan bu kararın iOS kullanıcılarını hayli kızdırdığını da ekleyelim.

İlginizi çekebilir

Netflix’te nisan ayında yayınlanacak öne çıkan içerikler