reklamı kapat

POPÜLER

Damla çentikli Huawei Samsung Xiaomi ve benzeri cihazlar için özel Android uygulaması

Damla çentiği pil göstergesi olarak kullanan uygulama: Notch Pie [İndir]

Son olarak Huawei P30 Pro modelinde de gördüğümüz damla çentik tasarımı Android cihazların yeni favorileri arasında. Bu tasarımı daha işlevsel kullanmak ise mümkün.

Samsung, Huawei, Xiaomi gibi pek çok Android cihaz üreticisi son dönemlerde çıkardığı modellerin bazılarında damla çentik tasarımını tercih ediyor. Huawei P30 Pro ile amiral gemisi modelinde de bu tasarıma yer verirken örneğin Samsung, Galaxy M20 gibi daha bütçe dostu modellerde bu tasarımı kullanıyor. Xiaomi de hem amiral hem de daha erişilebilir modellerinde sık sık damla çentik tasarımına yer veriyor. Bu tasarım detayını ise aslında çok daha işlevsel bir hale getirmek mümkün. XDA-Developers geliştiricilerinden biri tarafından hazırlanan Notch Pie isimli uygulama, bu damla çentik tasarımını pil ömrü göstergesine dönüştürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çentiğe göre ayarlanıyor

Uygulamayla beraber çentik tasarımının etrafına pil durumunu belli edecek bir renkli halka ekleniyor. Pil tam doluyken çentik etrafında tam dolu yeşil renkli halka yer alırken, pil azaldıkça halka etrafındaki gösterge bunu belli ediyor. Ayrıca halkanın inceliğini de kurulum sırasında ayarlayabiliyorsunuz. Böylece çok daha dikkat çekici ya da rahatsız etmeyen bir tasarıma bürünmesi mümkün oluyor. Görsel açıdan çok daha hoş bir deneyim sunan cihazlar içinse yaşanabilecek en büyük sıkıntı damla çentiğin tasarımı. Bazı firmalar daha yuvarlak bir tasarım tercih ederken bazıları daha V şeklinde bir tasarıma yer veriyor. Uygulama bunu aşabilmek için göstergenin pozisyonun ayarlanabilmesini mümkün kılmış. Uygulamayı indirdikten sonra kurulum kısmında çentiğe göre pil ömrü göstergesi elle ayarlanabiliyor. Ancak tüm modellere mükemmel şekilde oturmayabileceğini belirtelim. Zira esasen bu tasarım Xiaomi Redmi Note 7 Pro için yapılmış. Ancak diğer Android cihazlar için de indirilebilir durumda. Uygulama ne yazık ki Play Store’da yer almıyor. XDA-Developers forumlarında apk’sının indirilmeye sunulduğu uygulamayı buradan indirebilir ve telefonunuza kurabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Huawei P30 Pro tanıtımı