reklamı kapat

POPÜLER

6 ay su altında kalan Lada, gün ışığına çıkartıldığında çalışabilir mi? [Video]

Rusya merkezli Garage 54 ekibi tarafından yine bir Lada modelinin merkezde olduğu deney, son 6 ayını suyun altında geçiren bir otomobilin cevabını içeriyor.

Gerçekleştirdikleri modifikasyon projelerinin yanı sıra, çılgın deneylerle de sosyal medyada fenomen haline gelen Garage 54 ekibi yine kendilerinden beklenilen tarz bir işlemle karşımızda. Rusya merkezli olarak ün yapan ekibin Lada merkezli olara hayata geçirdiği projeler arasında, en akılda kalıcı olanlardan birisi çimento deneyi olmuş. Geçtiğimiz yıl içerisinde eski bir Lada’ya 5 ton çimento dökerek ilerlemeye çalışan ekip, bu sefer suyun altına inmeyi tercih ediyor. Bölgede yer alan bir gölde, son 6 ayını suyun altında geçiren bir Lada’yı bulan Garage 54’ün yetenekli elleri, kullanılamaz halde bir görüntü çizen aracı hayata döndürmek konusunda bir sınav vermek zorunda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Temel parçalar değişti

Özel bir vinç yardımıyla gölün tabanında çıkartılan Lada’nın başına nasıl bir olay geldiğini aslında bilmiyoruz. Üstünde bir dozer geçmişcesine hurdaya dönen aracın, Garage 54 ekibini ilgilendiren noktasıysa sadece motoru. Kaputun altına indiklerinde bekledikleri gibi bir manzarayla karşılaşılmasıyla birlikte bazı temel noktalara el atılmaya başlanıyor. Ateşleme sorunun çözülebilmesi adına bujilerden başlayan değişimlerde, krank mili ve silindir gibi bölümlerdeki suyun tahliye edilmesi için de bazı işlemler yapılıyor. Toplamda 1 saat süren bir eforun ardından hazır hale gelen Lada’nın nasıl bir tepki verdiğini hep birlikte izleyelim.

Video