reklamı kapat

POPÜLER

Lada

Çılgınlıkta sınır yok; 80’li yılların Lada’sı, 5 tonluk çimentoyla doldurulursa nasıl bir performans sergiler? [Video]

Rusya merkezli Garage 54 isimli bir ekibin gerçekleştirdiği testle karşımıza çıkan bu Lada, dayanıklılığa yeni bir boyut getirebilir.

Lada denildiğinde pek çoğumuzun aklına şüphesiz Niva gelir. Uygun fiyatlı olmasına rağmen çok ciddi arazi koşullarının üzerinden gelebilen bu model, dayanıklılığıyla da bu sınıftaki kullanıcıların her zaman ilgi duyacakları arasında yer alıyor. Lada’nın fiyat/performans bazında üst sıralarda yer alması da uzun bir zamandır süre gelen gelenek. Niva dışında sunduğu diğer modellerde de dayanıklılık konusunda başarılı işler ortaya koyan Rusya merkezli markaya, bu konuda da pek fazla inanmayanların bu haberimizi biraz daha dikkatli incelemesini önerebiliriz. Youtube’da 1,4 milyona ulaşan bir abone sayısı bulunan Garage 54 ekibi, dışarıdan bakıldığında “sadece itersek hareket edebilir” düşüncesini akıllara getiren eski bir Lada’yı çok fantastik bir teste dahil ediyor. İşin içerisinde çimento kamyonunun olduğunu gördüğümüzde “fantastik” kelimesinin yerine ne kadar uyduğunu anlamamız da çok uzun sürmedi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İmkansızı denemek

Lada’nın 70’li yılların sonu ve 80’li yılların bütününde kullanıcılarla buluşturduğu 1200, 1200S ve 1300 aiesinden (VAZ olarak da bilinir.) bir üyenin dahil olduğu bu çılgın deneme videosu, ilk andan itibaren imkansıza yönelik bir çabayı kapsıyor düşüncesi yaratıyor aslında. Kaputunun altında yer alan 1.3 litrelik motoru ve hurdayı andıran kaporta kondüsyonuyla normal şartlarda bile aklımızda soru işareti uyandıran bu otomobile 5 ton çimento döken çılgın Rus ekip, hemen ardından işe koyuluyor. Denemenin ilk aşaması olan motoru çalışma konusunda ufak bir problemle karşı karşıya kalan ekibi, ikinci adımdaysa lastiklerin eksik kalan hava seviyesini artıyor. Bundan sonrasında yapılması gerekense sonucun ne olduğunu görebilmek adına videoyu izlemek. Fazlasıyla şaşırtıcı bir sonuca sahne olan bu keyifli videonun yaklaşık 18 dakika olduğunu da belirtelim.

Video