reklamı kapat

POPÜLER

Lada Niva

Beklenen haber 44 yıl sonra geldi; Lada Niva yeni nesline kavuşuyor

Neredeyse yarım asırdır belli başlı dinamikler üzerine üretilen Lada Niva, önümüzdeki 5 yıl içerisinde ikinci nesline kavuşacak.

Lada’nın uzun süredir 4×4 adıyla satışa sunduğu, lakin kendisini karanlıkta görsek bile tanıyabileceğimi “Niva” 2021 yılıyla birlikte hareketli bir döneme girdi. Geçtiğimiz günlerde tekrar Niva adıyla satışa sunulacağı açıklanan modelin uzun süredir ciddi nitelikle bir geliştirme almaması kullanıcı tarafında yapılan şüphesiz en büyük eleştiri konumunda. Hala 1,7 litre hacminde 83 beygir güç üreten motorla satılması da, tasarım ve donanım dışında Niva’yı dış pazarlarda güçsüz kılıyor. Renault grubunun Rusya ayağının parçası olan AVTOVAZ, bugün gerçekleştirilen Renault küresel gelecek planlamasından nasibini alanlar arasında. Duyuruyla birlikte 2025 yılına kadarki stratejisiyle alakalı detayların paylaşıldığı Niva için 44 yıl sonra yeni neslin duyurusu yapılmış oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lada Niva 2024 yılında yeni nesliyle karşımızda olacak

Doğrusunu söylemek gerekirse Niva için yeni bir neslin hayata geliştirilmesi fikrinden umudunu kesenler arasında bizler de vardık. Son birkaç yılda konsept olarak girişimler yapılsa da, bunlar bir türlü hayata geçirilmeden rafa kaldırılmıştı. Şimdi ise 5 yıllık planın resmi ayakları kapsamında Niva’nın 2024 yılında yeni nesline kavuşacağını görüyoruz. Modelle ilgili ortaya henüz ciddi nitelikle bir detay olduğunu söylemekten uzağız. Bilinen en nitelikli parça ise Renault dışında Dacia, Mitsubishi ve Nissan’ın da kullanacağı CMF-B platformunun Niva’nın da merkezini oluşturacağı. Lada cephesi Niva ile birlikte toplamda 4 yeni modeli 2025 yılına kadar karşımıza çıkartmaya hazırlanıyor. Bu modellerin markayı Niva ile birlikte Rusya dışındaki pazarlarda temsil edip etmeceği de merak konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Dacia’nın ilk elektrikli otomobili Spring Electric ile tanışın