reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

2021 Lada Niva Legend

Lada Niva Legend; ikonik isim “dünyada ilk” niteliğinde özelliğiyle geri döndü

Uzun süredir 4×4 adıyla satışta olan efsane isim, Lada Niva Legend olarak 2021 model yılıyla birlikte tekrar çamura dönüyor.

Advertisement

2017 yılı itibarıyla 40. yılını kutlayan Lada Niva, bu zamana kadar arazi kabiliyeti yüksek ve uygun fiyatıyla meraklılarının severek kullandığı bir model oldu. Üretildiği ilk yıldan bu yana 530 binlik başarılı satış rakamını ve 40 yıllık genetik mirası arkasından bırakan Niva, tıpkı G-Serisi’nde olduğu gibi ikonik karaktere sahip. Lada’nın hayata geçirdiği politika gereği bir süredir Niva modeli yerine araç “4×4” adıyla satışa sunuluyor. Türkiye pazarı için de geçerli olan bu hamle 2021 model yılıyla birlikte tekrar eski halini alıyor. Kısa süre önce resmi kaynaklardan yapılan duyuruyla satışların Lada Niva Legend adıyla devam ettirileceği netlik kazandı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2021 Lada Niva Legend; isimle birlikte neler değişiyor?

Adı her ne kadar 4×4 olarak değiştirilse de Niva’nın o bildiğimiz karakterinde 40 yıldır hiçbir şekilde değişime gidilmedi. Gerek dış gerekse iç tasarım dinamiklerinde bunu hissettiren modelin ufak modernizasyon hamleleri dışında genel hatlarının korunduğunu biliyoruz. 2021 yılıyla birlikte eski isme dönülmesi dışında bu noktada hala bir değişimin yapılmadığı paylaşılan resmi fotoğraflarda da görmek mümkün. Genel yapının aynı seyretmesiyle birlikte, Lada’nın konfor odaklı yaptığı ufak dokunuşlar masada dikkat çekiyor. Bu kapsamda egzoz bölümünde revizyonlar yapılırken, kabin içerisindeki ses yalıtımın da iyileştirildiğinin altı çiziliyor. Resmi veriler 120 km/s’lik hız seyrinde kabinde 2,2 dB’lik bir gürültünün ortaya çıkacağını gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Niva Legend ile birlikte Lada’nın altını çizdiği en önemli nokta ise, aracın monokok şasi tipiyle kontrollü merkezi diferansiyel kilinin sürekli dört çeker desteğiyle harmanlandığı ilk SUV modeli olması. Halihazırda arazi yetenekleriyle kullanıcıların akıllarında yer edinen Niva’nın, Dakar Ralli’sinden elde edilen deneyimler uzantısında yollara aktarılan bu yönü de son derece güçlü şekilde varlığını sürdürmeye devam ediyor. Aracın kaputunun altıyla ilgili herhangi bir bildinin paylaşılmaması, halihazırda satışta olan 83 beygirlik 1.7 litrelik benzinli motorun devamlılığına işaret ediyor. Niva Legend pazarlara göre değişmekle birlikte 10 farklı versiyonla satışa sunulacak.

İlginizi çekebilir

Çinli Rolls-Royce” Hongqi H9