reklamı kapat

POPÜLER

Yeni Lada Niva Legend ve Niva Travel

Yeni Lada Niva Legend ve Niva Travel ile ABS ve fazlası geliyor

Yeni Lada Niva Legend ve Niva Travel ile ABS ve fazlası geliyor. AvtoVAZ efsaneyi ufak ufak güncellemeler ile hayatta tutuyor.

Yeni ya da 2024 Lada Niva Legend ve Niva Travel ile Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi sonrasında kaldırılan ABS fren sistemi geriye dönüyor, araçlar AvtoVAZ tarafından 2024 yılına da geçiriliyor. 1977 yılından bu yana hatta olan Lada Niva efsanesinin günümüze daha uygun versiyonlarından olan Niva Travel, aktarıldığı kadarıyla yeni sürümüyle en üstte ABS yanında ESP sistemiyle de donatılıyor. Günümüzde hemen hemen her araçta standart olan bu hayati sistemlere ek olarak firmanın Niva’lara 2009’dan bu yana masada olan Euro 5 standardına uyumlu daha çevre dostu motorlar koyacağı da açıklanıyor. Daha modern bir tasarıma sahip olan Niva Travel’de aynı zamanda hız sabitleme, yakıt tüketim göstergesi, arka aydınlatmalı gösterge takımı ve çift tonlu jantların olacağı da verilen bilgiler arasında yer alıyor. Yapılan güncellemeler sonrasında yeni Lada Niva Legend’ın eski modelden farklı olarak 9.100 dolar değil yaklaşık 10.200 dolardan satılacağı aktarılıyor. Niva Travel ise söylendiği kadarıyla 13.200 dolardan 13.400 dolara çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lada Niva Legend, bundan önce burada görebileceğiniz ticari sürümler ile ses getirmişti. Ukrayna işgaline devam eden Rusya merkezli geliştirilen ve Rusya pazarına özel kalacak bilgisi verilen yeni versiyonlar, tasarımsal olarak uzak geçmişin çizgisinden uzaklaşmıyor. Normalden daha fazla yük taşıma odakları olduğundan güçlendirilmiş gövdeler üzerine kurulan araçlar, arkalarındaki kasa bölümleriyle spesifik olarak 640 kg ile 800 kg arasındaki yüklerin altından kalkabiliyor.

Yerden oldukça yüksek olduklarından ve güçlü süspansiyonlar taşıdıklarından hafif araziye ve bozuk yollara fazlasıyla uygun olan “ilkel” araçlar, iki kapılı versiyonları temel alıyorlar ve tanıdık bir motor ile yol alıyorlar. Versiyonlarda 1.7 litrelik 82 beygir güç ve 129 Nm tork üreten dört silindirli benzinli motorlar yer alıyor.

Gücü dört tekere de aktarabilen ticari Lada Niva Legend versiyonları, beş ileri manuel vites ve kilitli diferansiyeller taşıyorlar. Avtovaz altında yer alan PSA VIS-AVTO tarafından üretilecek bilgisi verilen araçların fiyatları yaklaşık 16 bin dolardan başlıyor, 25 bin dolara kadar çıkıyor. En pahalı versiyonlar soğutmalı kasa ile geliyor ve böylece bozulabilecek ürünleri taşımak için de kullanılabiliyor.

Lada Niva Legend bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

İLGİLİ HABERLER