reklamı kapat

POPÜLER

VPN

Türkiye’de şu an birçok kullanıcı VPN bağlantı sorunları yaşıyor

 - Güncelleme: 04 Aralık 2023 16:23

Türkiye’de şu an birçok kullanıcı VPN bağlantı sorunları yaşıyor. Ortaya atılan iddialara göre bu konuda bir engelleme masada.

Uygulanan bazı yasakların aşmak, bölge limitlerini ortadan kaldırmak ve belirli şartlarda güvenliği artırmak için bir VPN hizmeti kullanabilirsiniz. Bu konuda çok fazla seçenek bulunuyor ve bu aralar ücretli servislerde dahi Türkiye merkezli bazı sorunlar yaşandığı aktarılıyor. Bu konuda Mertcan Gökgöz tarafından burada görebileceğiniz bir paylaşım tam olarak şöyle: “Güne erişim engelleri ile başladık, bu seferde VPN’ler hedef alınmış. Popüler olanların bazıları patates ücretli kullananlar ödemelerini geri alsın. Engel yöntemi olarak http-failure, connection reset ve dns karışık kullanmışlar.” Bu konuda Emre isimli bir kullanıcı ise şunu aktarıyor: “Tam 1 haftadır Türk Telekom ile savaş veriyorum. Hepsi bizden kaynaklı değil, biz engelleme yapmadık diyor. Sonunda olayı bölgeye taşıdılar ve gelen yazıda VPN site ve sunuculara engel geldiği yazıyor. Tek kelime ile saçmalık.” Süreç hakkında şikayetini X üzerinden bildiren bir diğer isim ise Kaan Sezyum: “ProtonVPN cortladı mı? ProtonMail’e de VPN’siz girilmiyor.” Bu konuda bir başka kullanıcı ise ciddi bir iddia ortaya atarak şunu aktarıyor: “Popüler VPN servislerinin çoğu engellendi bugün. Yakında düşer haberlere.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şimdilik süreç hakkında net bir resmi açıklama yok ancak genel olarak özellikle bugün çok sayıda şikayet gündemde ses getiriyor. Peki VPN nedir? Türkçe “sanal özel ağ” olarak geçen teknoloji, kısaca uzaktan erişim yoluyla farklı ağlara bağlanmayı sağlayan bir internet teknolojisi şeklinde tanımlanıyor. VPN sanal bir ağ uzantısı oluşturduğu için, VPN kullanarak ağa bağlanan bir cihaz fiziksel olarak bağlıymış gibi o ağ üzerinden veri alışverişinde bulunabiliyor.

VPN gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu