reklamı kapat

POPÜLER

Lada Niva

General Motors anlaşmasının ardından Lada Niva eski rozetine kavuştu

20 yıldır devam eden ortaklığın geçtiğimiz yıl ciddi bir revizyona uğramasıyla, Lada Niva için tekrar Rusya merkezli logoyu giyme vakti geldi.

Genel Motors, çokça örneğiyle gördüğümüz küresel çapta ortaklıklarıyla oldukça geniş kapsamlı bir operasyon yürütüyor. Lakin son yıllarda Amerika merkezli olarak yaşanan endüstriyel değişim, grupların bazı taşlarını yerinden oynattı. Bu süreçte yeni planlamalara giden GM, 2019 Kasım’ında Rusya’daki üretim operasyonlarının yüzde 50’lik kısmını AvtoVAZ’a satma kararı aldı. Chevrolet Niva modelinin üretiminin gerçekleştirildiği tesisin merkezinde olan bu anlaşma hattıyla, aracın tekrar Lada Niva adıyla yerel pazara sunulacağını da öğrenmiştik. Aradan geçen sürecin ardından Chevrolet rozetini bir kenara bırakan Niva da artık Lada logosuyla üretim bandından iniyor.

Lada Niva

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lada Niva; 20 yıllık “yeni model”

Pek çok kişinin kafalarında meydana gelebilecek olası karışıklığı önlemek adına, ülkemizde bilinen “Niva”nın artık 4×4 adıyla satıldığını hatırlatmak gerekiyor. Şu anda görsellerde gördüğümüz Niva modeline baktığımızda ise 2000 yılından beridir üretim hattında olduğunu görüyoruz. Modelin; şasi, motor, gövde parçaların tamamının AvtoVAZ tarafından üretildiği, sadece boyama ve montaj işlemlerinin General Motors ortaklığındaki tesiste yapıldığı da yine detaylar arasında karşımıza çıkıyor. Verilen bilgilere göre bu ortaklık 20 yılda 700.000’in üzerinde Niva modelini piyasaya sürdü. Aracın 20 yıldır ciddi bir revizyon almaması hala eleştirilirken, bu sürecin uzun bir süre daha değişmesi pek olası gözükmüyor.

İlginizi çekebilir

Çinli Rolls-Royce” Hongqi H9