reklamı kapat

POPÜLER

Sonunda oldu; karşınızda çılgınlığın sınırlarını zorlayan Lada Niva 6×6 [Video]

Kendi ülkesinin sınırları içerisinde daha önce görmediğimiz bir karaktere bürünen Lada Niva, 6×6 dinamiklerinde kolay uyum sağlamışa benziyor.

Aradan geçen uzun zamanın ardından 2018 itibarıyla tekrar Türkiye pazarına dönüş yapan Lada Niva, arazi tutkunlarının her dönemde gözdesi olmayı başardı. Fiyat/performans sınıfının önde gelen ismi olarak hafızlarımızda yer edinen bu kompakt canavar, modifikasyon projelerinden de üzerine düşen payı fazlasıyla alıyor. Bu zamana kadar pek çok kez farklı garajların dokunuşlarıyla dinamiklerini değiştiren Niva, Rusya’nın en çılgın ekibinin ellerinde daha önce hiç görmediğimiz bir forma bürünüyor. Son dönemlerde daha çık Amerika merkezli olarak karşımıza çıkan 6×6’nın merkeze alındığı son geliştirme Garage54 ekibinin imzasını taşıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Altyapı değişimi

Sıkı LOG takipçilerinin Lada 1200’e 5 ton çimento denemesiyle anımsayabileceği Garage54 ekibinin, bu proje konusunda çok fazla ilhama ihtiyaç duymadığı aslında aşikar. Mercedes G-Serisi ve Hennessey Raptor gibi örnekleri üzerinden adını duyduğumuz 6×6 dönüşümü, Lada Niva cephesindeyse LWB yani artırılmış aks mesafesi versiyonunda hayat buluyor. Mekanik olarak işin en önemli kısmını 4×4 temeli üzerine kurulan araca aks eklemesi yaparak aşan ekip, bu sınıfta çokça gördüğümüz yaprak yay mimarisini de süspansiyonlarda görevlendirmeyi ihmal etmemiş. Bu işlem sırasında şasisine ek bölümlerin yapıldığı Niva’da, diferansiyellerin şaft üzerinden birbirlerine aktarılması da, ekibin yaşadığı zorluklar olarak karşımıza çıkıyor. Önümüzdeki günlerde proje için ufak çaplı bir youtube serisi yayınlayacak olan Garage54, tüm dünyadan otomobil meraklılarını kendisine çekecek gibi görünüyor.

Video